A A+ A++

W kwestii awansów na kierownicze stanowiska często jeszcze słyszy się o „szklanym suficie”, utrudniającym kobietom zajmowanie wysokich pozycji zawodowych. Duże znaczenie w przypadku tego problemu ma podejście firm: czy to w kwestii wysokości wynagrodzeń, liczby osób na wysokich stanowiskach, czy wreszcie umożliwienia kobietom optymalnego łączenia życia zawodowego z rodzinnym.

Z raportu wynika, że wśród awansów na stanowisko C-level (pod uwagę brane były awanse w ciągu ostatniego roku), ¾ wakatów w firmach zatrudniających ponad 250 osób przypadło kobietom, w przypadku średnich firm była to dokładnie połowa, a w najmniejszych przedsiębiorstwach – 56 proc.

Taka sytuacja wynikać może z faktu, że firmom z sektora nowych technologii szczególnie zależy na utrzymaniu specjalistów z cennym dorobkiem zawodowym.

Role models coraz bardziej widoczne, ale nie wszędzie

Za kobietami, poza ich rozwiniętymi kompetencjami miękkimi, przemawia także szczególny styl przywództwa – oparty na budowaniu relacji i merytoryce. Takie umiejętności są bez wątpienia doceniane zwłaszcza przez kobiety, które dopiero rozpoczynają swoją karierę i poszukują inspiracji, a jak wynika z opracowania – w przedsiębiorstwach z sektora IT mają gdzie jej szukać. Aż 94 proc. firm zatrudniających powyżej 250 osób i 80 proc. firm średnich stosuje działania promujące tzw. role models, które mogą być mentorami dla innych pracowników. Najgorzej sytuacja wygląda w przedsiębiorstwach średnich (51-250 osób) – niecała jedna trzecia zadeklarowała prowadzenie tego typu aktywności. Wśród wymienianych działań rozwojowych są m.in. spotkania networkingowe, szkolenia, czy coaching.

Firmy mogą się od siebie wiele nauczyć

Raport „Strong Leaders Creator in IT”, w myśl idei Diversity & Inclusion, prezentuje dobre praktyki stosowane przez firmy, pozwalające stworzyć pracownikom miejsca, w których mogą się rozwijać.

Z raportu wynika, w jaki sposób przedsiębiorstwa z branży nowych technologii, działające w Polsce ułatwiaj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarta potrzebuje pomocy. Ruszyła zbiórka
Następny artykułDodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia – dobry czy zły pomysł?