A A+ A++

Łóżek dla chorych na COVID-19 jest 109, z czego 102 są już zajęte. Na wynik testu czeka kolejnych 25 pacjentów. Tak wygląda obecnie sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku. Najnowsze informacje przekazał dyrektor placówki, który zapowiedział, że w Płocku od grudnia ruszy szpital tymczasowy budowany przez PKN Orlen.

Jak przekazał podczas telekonferencji dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski, w poniedziałek rano – spośród hospitalizowanych 102 osób zakażonych koronawirusem – na oddziale zakaźnym przebywało 28, na oddziale płucnym 38, na oddziale intensywnej terapii 11, a na innych oddziałach 25. W tym czasie na wyniki badań w kierunku koronawirusa oczekiwało kolejnych 25 pacjentów.

– W ciągu ostatniego weekendu odnotowaliśmy, co się od dawna nie zdarzyło, 11 zgonów pacjentów z koronawirusem. To pacjenci z chorobami współistniejącymi, którzy od jakiegoś czasu przebywali pod respiratorami – podkreślił Kwiatkowski. 

Dodał, że w poniedziałek rano pod respiratorami w płockim WSzZ hospitalizowanych było 15 pacjentów z koronawirusem – placówka informowała wcześniej, że wyznaczonych jest tam 11 tego typu urządzeń, ale posiada ich więcej i w razie potrzeby są one wykorzystywane także w przypadkach koronawirusa.

Będzie szpital tymczasowy 

Kwiatkowski potwierdził wcześniejszą zapowiedź, że 1 grudnia w Płocku rozpocznie funkcjonowanie szpital tymczasowy budowany tam przez PKN Orlen – na początek uruchomiony ma zostać jeden moduł z pierwszymi 48 łóżkami. Wyjaśnił, iż uruchomienie kolejnych modułów i łóżek (docelowo około 200 miejsc), którymi ma dysponować placówka, uzależnione będzie od bieżących potrzeb leczniczych i obsady personelu.

– Na pewno 1 grudnia ruszy 48 łóżek. Jest to taki moduł, w którym nie można ani mniej, ani więcej. Następny moduł to także 48 łóżek, gdzie do uruchomienia potrzebny jest następny komplet personelu – powiedział Kwiatkowski.

Zaznaczył, że wciąż prowadzona jest rekrutacja do płockiego szpitala tymczasowego, a oferty w jej ramach spływają zarówno w naborze PKN Orlen, jak i bezpośrednio do WSzZ.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Szukanie kadr 

– Cały czas pracujemy nad pracownikami do szpitala tymczasowego. Niby tych osób jest dużo, ale większość zakłada, że pracować będzie w trybie dyżurów. Ciągle napływają oferty. Trwa proces rekrutacji i zawierania umów – dodał Kwiatkowski. 

Przyznał zarazem, że spośród personelu niezbędnego do pracy w tymczasowej placówce brakuje obecnie m.in. lekarza anestezjologa. 

– Są oferty z Gdańska, ze Śląska. Tylko okazuje się, że nikt nie chce przyjść tu na cały etat pracy – wyjaśnił dyrektor płockiego WSzZ, mówiąc o przebiegu rekrutacji personelu do tamtejszego szpitala tymczasowego.

“Gotowość na 70 procent”

Szpital tymczasowy w Płocku dla pacjentów z koronawirusem powstaje na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Spółka przekazała w czwartek, że stan robót jest tam zaawansowany w 70 procentach – gotowa jest już infrastruktura ze 100 łóżkami, a do końca listopada ma powstać kolejnych 100 miejsc. 

Dotychczas wykonano tam m.in. wszystkie niezbędne przyłącza, w tym energetyczne z dwóch niezależnych źródeł, zabezpieczony został podjazd dla karetek oraz izba przyjęć, gotowe są także instalacja gazów medycznych oraz przyłącze wodno-kanalizacyjne z systemem dezynfekcji ścieków medycznych.

10 listopada PKN Orlen podpisał porozumienie z WSzZ w sprawie zatrudnienia personelu medycznego w tymczasowym szpitalu w Płocku. Zgodnie z tą umową WSzZ został pracodawcą dla tamtejszej kadry. Informując o porozumieniu, spółka przekazała w ubiegłym tygodniu, że uruchomienie i funkcjonowanie tamtejszej placówki tymczasowej będzie wymagało zatrudnienia m.in. 52 lekarzy, 152 pielęgniarek i pielęgniarzy, 120 opiekunów medycznych, 34 ratowników medycznych, a także sekretarek i sekretarzy medycznych oraz kierowców. Szczegóły na temat rekrutacji dostępne są na stronie internetowej: szpitalrekrutacja.orlen.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

W Płocku znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen. Oprócz tamtejszego szpitala tymczasowego, koncern zaangażował się w budowę podobnego obiektu w Ostrołęce – tym przypadku podmiotem koordynującym budowę jest Energa, spółka z Grupy Orlen, a placówka ruszyć ma mniej więcej w połowie grudnia.

PKN Orlen informował wcześniej, że zwrócił się z prośbą o wsparcie w zabezpieczeniu personelu medycznego, pielęgniarskiego i ratowniczego na potrzeby szpitala tymczasowego w Płocku i Ostrołęce m.in. do Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek, Wojskowej Izby Lekarskiej, w tym również do izb regionalnych, a także struktur Wojsk Obrony Terytorialnej, ZHR oraz uczelni i szkół medycznych. 

Autor:bż/gp/kwoj

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapowiedź 4 kolejki Ligi Mistrzów. Aż 7 zespołów przed szansą przypieczętowania awansu do kolejnej rundy
Następny artykułByły trener reprezentacji szczypiornistek poprowadzi Czarnogórę