Jak informuje GDDKiA, sprzęt do odśnieżania jest gotowy już od połowy października. – W obwodach utrzymania stoi w gotowości sprzęt do odśnieżania, a magazyny są zapełnione solą drogową – przekazują pracownicy GDDKiA.
Stopień odśnieżania w zależności od rodzaju drogi
W sezonie 2020/2021 pracownicy GDDKiA będą się zajmować odśnieżaniem blisko 900 kilometrów dróg na Podkarpaciu (892,04 km). Co istotne, odśnieżanie będzie się odbywać w trzech standardach. Szczegóły poniżej:
- w standardzie I (200,32 km, tj. 22,4 proc. sieci, w tym: 30,05 km dróg klasy S i 166,32 km dróg klasy A). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz.,
- w standardzie II (604,64 km, tj. 67,8 proc. sieci). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto o grubości nieutrudniającej ruchu może występować do 6 godz.,
- w standardzie III (87,09 km, tj. 9,8% sieci). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4 proc., na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu.
Poniżej ilustracja pokazująca, jakie drogi są przyporządkowane do danych standardów.
Drogi na Podkarpaciu. Kolor czerwony to standard I, niebieski – II, a zielony – III Wysocki Bartosz (GDDKiA)
Blisko 29 mln zł na zimowe utrzymanie dróg na Podkarpaciu
Jak przekazuje GDDKiA w Rzeszowie, podkarpacki oddział jest już przygotowany na zimę. Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowanych jest 175 pojazdów, w tym:
- 110 pługosolarek,
- 25 pługów,
- 11 pługów wirnikowych,
- 17 ładowarek,
- 12 równiarek.
GDDKiA planuje zużyć m.in. ok. 26,80 tys. ton soli drogowej, 70 ton chlorku i ok. 4200 ton piasku. Średnio na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydatkowane jest ok. 28,80 mln zł rocznie.
Pracownicy GDDKiA proszą również kierowców o współpracę podczas odśnieżania. – Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/godz. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb, jak i innych użytkowników dróg – przekazuje GDDKiA.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS