A A+ A++

Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grabinie, pod batutą mgr Kornelii Thiel, zajęli trzecie miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Do Hymnu”. „To wielkie osiągnięcie zarówno dla szkoły, jak i dla województwa opolskiego oraz powiatu prudnickiego”- mówi dyrektor szkoły Virginia Buława-Dziarmaga.

Rozśpiewana szkoła w Grabinie

Swój sukces uczniowie w Grabinie zawdzięczają przede wszystkim zaangażowaniu i zdolnościom pedagogicznym nauczycielki muzyki – mgr Kornelii Thiel, która założyła w Grabinie szkolny chór, a także scholę uświetniającą uroczystości religijne w miejscowej parafii. Pod jej przewodnictwem dzieci odkryły w sobie zamiłowanie do śpiewu. Zasada przyjmowania każdego, kto chce śpiewać, nawet jeśli początkowo nie potrafi wiernie odtworzyć melodii, okazała się ze wszech miar słuszna. Szkolny zespół muzyczny wkrótce zaczął odnosić swe pierwsze sukcesy. Na Wojewódzkim Festiwalu Artystycznym „Liść Dębu” już od kilku lat zdobywa czołowe lokaty, a w 2019 roku zajął II miejsce w Konkursie Pieśni Patriotycznych w Prudniku.

Dzięki pani Thiel uczniowie z Grabiny śpiewać lubią i potrafią. W małej szkole nie tak łatwo znaleźć choćby kilkanaście osób obdarzonych nie tylko słuchem muzycznym, ale i pięknym głosem. Jeszcze trudniej wpoić zwyczajnym, nieselekcjonowanym dzieciom umiejętności potrzebne do wygrania konkursu rozstrzyganego przez wybitnych znawców muzyki. W szkole liczącej niespełna 60 uczniów zadanie to jest jeszcze trudniejsze, zwłaszcza że zgodnie z regulaminem, aż połowa z nich musi wykazać się słowiczym głosem.

Dzieci śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Zasady współzawodnictwa wydają się niezwykle proste – co najmniej połowa uczniów szkoły musi wspólnie zaśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego”, a także dwie inne pieśni hymniczne. Poziom wykonania ocenia jury złożone z wybitnych znawców chóralistyki, profesorów i wykładowców wyższych uczelni muzycznych. W tym roku w jego skład weszły takie znakomitości, jak: Krzysztof Kozłowski, prof. Anna Domańska, prof. Wioletta Miłkowska, Krystyna Pałyga-Stańczak, prof. Aleksandra Paszek-Trefon, prof. Małgorzata Nowak, prof. Dariusz Dyczewski, prof. Roman Grucza, prof. Wiesław Delimat, prof. Wojciech Maciejowski i prof. Grzegorz Oliwa. Wymaganiom komisji niełatwo sprostać. W 2019 roku jedynie 300 na 500 szkół pomyślnie przeszło przez wstępne przesłuchanie. Ogromną nobilitacją jest więc już samo zakwalifikowanie się do konkursu, tym bardziej cieszy zatem sukces małej, wiejskiej szkoły z Opolszczyzny.

Konkurs z covidem w tle

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną członkowie jury podróżowali po całym kraju, by przesłuchać 18 tysięcy uczniów ze 136 szkół z 12 województw. Z powodu obowiązujących restrykcji sanitarnych wszystkie szkoły biorące udział w konkursie miały utrudnione zadanie. Dla placówek niedysponujących dużą aulą już samo przeprowadzenie prób stanowiło nie lada problem. Trudno było też znaleźć odpowiednie pomieszczenie z dobrą akustyką, w którym uczniowie mogliby wystąpić. Młodzież z Grabiny z kłopotu wybawił proboszcz Rzymkowic, ksiądz Robert Skornia, który udostępnił na czas występu kościół parafialny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamorządowcy nie chcieli rozmawiać z Czarnkiem
Następny artykułLawa a sprawa polska – czy kobiety są jak lawa