A A+ A++

W ofertach architektura pensjonatu bardziej pasuje do Tyrolu lub Bawarii niż do budynków stawianych na Podhalu. W środku – luksusowe wnętrza. Jeden z takich budynków miał być zlokalizowany w Kościelisku w rejonie ul. Chotarz-Bór, a drugi w Zakopanem, przy ulicy Droga do Walczaków. Po bliższym sprawdzeniu okazuje się jednak, iż ich nie ma.

Wpłata za fałszywy nocleg

– Takie oszustwo polega na umieszczaniu w internecie, w portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w Zakopanem i okolicach. Zazwyczaj są to nad wyraz atrakcyjne oferty, kuszące znakomitą lokalizacją, atrakcyjną ceną, zdjęciami wspaniale wyposażonych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien – mówi asp. szt. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji.

Jak dodaje, potem pojawia się żądanie wpłaty zaliczki lub całości kwoty za wynajem nieistniejącego obiektu. – Nieświadomy oszustwa turysta wpłaca pieniądze na konto i najczęściej po przyjeździe pod wskazany adres dowiaduje się, że padł ofiarą przestępstwa – opisuje rzecznik.

Przypomina, że rezerwując nocleg, warto poświęcić trochę czasu na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca, aby planowany wypoczynek nie zakończył się przykrym rozczarowaniem.

Sprawdź adres

Aby ustrzec się nieprzyjemnych niespodzianek i materialnych strat, trzeba przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić, czy istnieje podany adres. Zdarza się bowiem, że ogłoszenie dotyczy ulicy bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.

Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej urzędu miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić każdy legalnie działający obiekt noclegowy na terenie Zakopanego. Jest jeszcze możliwość sprawdzenia w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nie sugeruj się opiniami na stronie obiektu

– Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat lub kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane, zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji, np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej anonimowe, tym bardziej podejrzane – przestrzega asp. szt. Roman Wieczorek.

Zaliczkę najlepiej wpłacać na konto bankowe, a każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form czy firm pośredniczących powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Warto jest ponadto poprosić o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachować całą dokumentację związaną z transakcją.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMIĘDZYRZECZ: Mosty dla Regionów: Powstanie kolejna przeprawa w województwie lubuskim
Następny artykułElektrośmieci. Nie wyrzucaj – oddaj i pomagaj!