Przerób jako potencjalne rozwiązanie problemu odpadów promieniotwórczych
20.11.2020r. 11:41
Francja i inne kraje przetwarzają wypalone paliwo jądrowe, odzyskując z nich uran i pluton, które są ponownie wykorzystywane do produkcji nowego paliwa reaktorowego.
Jednak eksperci od nieproliferacji twierdzą, że terroryści mogliby obrać za swój cel łańcuch usług ponownego przetwarzania, który byłby znacznie dłuższy w Stanach Zjednoczonych, w celu przejęcia materiałów, które mogłyby następnie zostać użyte do produkcji prostej broni jądrowej.
Były prezydent Jimmy Carter wstrzymał przetwarzanie odpadów jądrowych w 1977 r., powołując się na obawy związane z możliwością proliferacji broni jądrowej. Prezydent Ronald Reagan zniósł moratorium Cartera w 1981 r., ale wysokie koszty uniemożliwiły otwarcie zakładów przerobu wypalonego paliwa jądrowego.
W chwili obecnej Stany Zjednoczone mają coraz większy problem z odpadami jądrowymi, które są przechowywane na miejscu przy reaktorach jądrowych, najpierw w basenach wypalonego paliwa, a następnie w stalowych i betonowych pojemnikach (dry casks). Chociaż około 8 miliardów dolarów zostało wydanych na projekt stałego składowiska odpadów jądrowych Yucca Mountain w Nevadzie, nigdy nie zostało ono otwarte z powodu sprzeciwu lokalnej społeczności.
Administracja prezydenta Donalda Trumpa chciała otworzyć Yucca, ale Trump zaczął się temu sprzeciwiać w lutym, gdy rozpoczęła się kampania prezydencka.
Rita Baranwal, najwyższy urzędnik Departamentu Energii USA ds. energii jądrowej, powiedziała, że szkoda, iż odpady jądrowe są trwale usuwanie i że kraj powinien zająć się ich ponownym przetwarzaniem i/lub potencjalnie eksportować te odpady do krajów, które mogą to zrobić.
Korsnick powiedziała, że energetyka jądrowa jest chętna do współpracy z nową administracją prezydenta elekta Joe Bidena w kwestiach energetycznych, w tym odpadów jądrowych. Program Bidena, w części dotyczącej transformacji energetycznej, zawiera propozycję obniżania kosztów zaawansowanej energetyki jądrowej i jej komercjalizacji jako jednego ze sposobów walki ze zmianami klimatu.
Korsnick pochwaliła również decyzję podjętą tego lata przez Development Finance Corporation (DFC), amerykańską agencję rozwoju, dotyczącą zniesieniu zakazu finansowania projektów jądrowych.
Powiedziała, że posunięcie to pomoże Stanom Zjednoczonym konkurować z Rosją i Chinami, które również chcą eksportować technologię jądrową. Rynek eksportowy dla zaawansowanych technologii jądrowych w USA może być wart nawet 2 biliony dolarów. Posunięcie DFC zostało skrytykowane przez niektórych ekspertów ds. rozwoju, którzy twierdzą, że wprowadzanie projektów jądrowych do biednych krajów niewiele przyniesie, aby rozwiązać problem ich ubóstwa.
Jeśli chodzi o ponowne przetwarzanie odpadów jądrowych, Francja zademonstrowała, że można to robić bezpiecznie, stwierdziła Korsnick. “Jest jeszcze szereg debat przed nami, które musielibyśmy odbyć, projektując nasze ostateczne rozwiązanie” – powiedziała. “Jestem przekonana, że dysponujemy specjalistyczną wiedzą technologiczną, aby zrobić to dobrze”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS