A A+ A++

Zgodnie z obietnicą wójta Krościenka Wyżnego rzeźby, które powstały podczas I Pleneru Rzeźbiarskiego, zostały odpowiednio zakonserwowane i ustawione w reprezentacyjnych miejscach – przy Domu Ludowym, siedzibie OSP i Izbie Muzealnej.

Plener rzeźbiarski odbył się w 2019 roku. Jego pomysłodawcą był Piotr Michna, mieszkaniec Krościenka Wyżnego – rzeźbiarz amator, na co dzień ratownik medyczny.

Do współpracy zaprosił profesjonalnych i nieprofesjonalnych artystów z Podkarpacia i Małopolski. Przez tydzień siedmiu rzeźbiarzy tworzyło swoje dzieła z potężnych kłód lipowych. Motywem tematycznym, które je łączy jest siekiera – bo Krościenko Wyżne od wieków związane jest z tym narzędziem, a mieszkańcy nazywani są siekiernikami.

Artyści posłużyli się narzędziami, które mają niewiele wspólnego z tradycyjnym rzeźbiarstwem – piłami łańcuchowymi, szlifierkami kątowymi, wiertarkami.

Już podczas trwania pleneru wójt Krościenka Wyżnego zapowiadał, że rzeźby zostaną ustawione przy skwerze, który miał być urządzony przy Domu Ludowym.

Prace przy zagospodarowywaniu terenu właśnie się zakończyły. Swoje miejsce na skwerze znalazły rzeźby wykonane przez Edwarda Marszałka, Grzegorza Tomkowicza oraz Mariana Wójtowicza. Rzeźby autorstwa Piotra Michny i Piotra Staruchowicza zostały ustawione przy budynku Izby Muzealnej. Natomiast „Siekiernica”, którą wyrzeźbił Jana Galica, zdobi plac przy remizie OSP Krościenko Wyżne.

tom
zdjęcia: UG Krościenko Wyżne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceminister sprawiedliwości z wizytą w Padwi Narodowej
Następny artykułWalka ze smogiem w Rybniku daje efekty? Pula „smogowych dni” nie została jeszcze wyczerpana