A A+ A++

“Czas na zjednoczenie wysiłków całej opozycji. Sprawy zaszły zbyt daleko. To polskie ‘być albo nie być'”- napisał w czwartek (19 listopada) były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze.

Były premier napisał te słowa w dniu, w którym toczyły się debaty m.in. w kwestii wyrażonego przez premiera Mateusza Morawieckiego sprzeciwu wobec rozporządzenia dotyczącego łączenia kwestii praworządności z dostępem do środków unijnych, możliwości zawetowania w związku z tym przez Polskę kolejnego wieloletniego budżetu UE wraz z tzw. Funduszem Odbudowy, a także środowego protestu w Warszawie zorganizowanego m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i postępowania policji wobec protestujących.

Specjalna uchwała PiS w sprawie budżetu UE

W Sejmie w czwartkowym głosowaniu odrzucone zostały w pierwszym czytaniu trzy projekty uchwał złożone przez opozycję: KO, Lewicę i PSL-Kukiz15, wzywające premiera Mateusza Morawieckiego do zawarcia porozumienia w sprawie budżetu UE i Funduszu Odbudowy. Przyjęta została natomiast uchwała autorstwa PiS wspierająca działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE.

W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. 

W czwartek podczas wideokonferencji szefów państw i rządów UE podczas krótkiej dyskusji w kwestii wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii, którzy – jak przekazało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia – “bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska”.

Wniosek o odwołanie Kaczyńskiego

Także w czwartek szef PO Borys Budka poinformował, że Koalicja Obywatelska przygotowała wniosek o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego

Jak wyjaśnił, wniosek jest związany z “bezprawnymi działaniami wobec protestujących w środę kobiet”. Lider PO zaapelował do pozostałych sił opozycyjnych, by poparły wniosek KO. Jak mówił, “przyszłość Polski, rozwój Polski, uzależniony jest od tego, czy Kaczyński straci władzę”.

Policja użyła gazu pieprzowego podczas strajku

Wniosek KO to m.in. pokłosie środowych wydarzeń podczas protestu organizowanego przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Doszło do nich na pl. Powstańców Warszawy przed gmachem TVP. Demonstrantów otoczył tam kordon policjantów. Dostęp na plac zablokowano ze wszystkich stron. 

Po próbie przerwania kordonu przez uczestników manifestacji policja użyła wobec nich gazu pieprzowego. Spryskane nim zostały m.in. liderki Strajku Kobiet: Marta Lempart i Klementyna Suchanoworaz posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNOSiR awansował do kolejnej rundy Pucharu Polski
Następny artykuł“Sprawy zaszły zbyt daleko”. Tusk zagrzewa opozycję do walki