A A+ A++

Śmiało można powiedzieć, że jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi odnawialnych źródeł energetycznych jest energia słoneczna. Jednak wraz ze wzrostem popularności tego rozwiązania, pojawia się coraz więcej mitów na ten temat. Najczęściej możemy spotkać się z wątpliwościami dotyczącymi opłacalności inwestowania w taką instalację. Jeżeli również zastanawiasz się nad inwestycją w energię słoneczną, warto przeczytać poniższe informacje, które pozwolą Ci na spokojnie przeanalizować całą sprawę.

Fakty na temat fotowoltaiki

Z pewnością faktem jest to, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga od nas wzmacniania dachów. Dachy są projektowanie standardowo na dużo wyższe obciążenia niż te, które pochodzą od paneli słonecznych. Jedynym wymogiem, który musimy spełnić to zapewnienie niezacienionej powierzchni na dachu. Panele powinny być skierowane na południe lub południowy-zachód. Jeśli natomiast na dachu nie znajdziemy takiej powierzchni, możemy z powodzeniem zamontować panele na gruncie. Wystarczy nam w takiej sytuacji niezacieniony kawałek działki.

Kolejnym faktem jest to, że dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna na terenie zachodniopomorskiego pozwala nam na spokojne pokrycie potrzeb energetycznych naszego domu. Bez problemu zasilimy wszystkie domowe urządzenia RTV i AGD. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostarczyć prąd do oświetlenia w domu.

Krążą w sieci informacje na temat tego, że panele fotowoltaiczne nie działają w nocy. Jest to oczywiście prawda, jednak nie oznacza to, że nie będziemy mieli prądu w domu w nocy. Wystarczy bilansować pobraną energię elektryczną z sieci. Panele słoneczne produkują za dnia o wiele więcej energii niż ta jest faktycznie potrzebna, dlatego podczas wieczorów czy zimowej pory również będziemy mieli prąd pochodzący z magazynowanej energii.

Mity na temat fotowoltaiki

Często możemy usłyszeć od różnych osób, że koszt instalacji się nam nie zwróci. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej jest jeszcze wyższa niż kilka lat temu! Obecnie maleją ceny paneli słonecznych oraz rośnie ich wydajność. Posiadając taką instalację PV w swoim gospodarstwie, rachunki za prąd od dostawcy spadną praktycznie do zera. W przeciętnym rodzinnym domu panele słoneczne zwracają się już po 9 latach!

Nie musimy również posiadać uprawnień do posiadania urządzeń fotowoltaicznych. Dotyczy to jednak paneli o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW. W przypadku znaczących przeróbek w konstrukcji dachu bądź przeniesienia okna połaciowego w inne miejsce, potrzebne nam będą pozwolenia.

Mitem jest również to, że panele słoneczne nie działają w pochmurne dni. Jak sama ich nazwa wskazuje, pobierają one energię słoneczną, jednak jest to możliwe również przy rozproszonym świetle. Panele najwyższej jakości mogą produkować zaledwie 1% mniej energii w ciągu pochmurnego dnia niż w dni słoneczne. Badania wskazują, że w gorące dni wydajność urządzeń jest niższa niż w te chłodne.

Sprzedawanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne jest możliwa. Jednak do tego wcale nie potrzebujemy prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wymagane jest od nas to, żeby moc przyłączanej instalacji nie była większa niż określona w umowie z dostawcą energii. Wystarczy nam proste zgłoszenie przyłączenia instalacji do sieci energetycznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPacjent szpitala zagroził bombą
Następny artykułSzokujące słowa pielęgniarki: niektórzy do ostatniej chwili nie wierzą, że mają COVID