Fot. pixabay.com
Mikołaj to ratownik medyczny, który pracuje w jarocińskim szpitalu. Obecnie walczy z Covid-19, a do jego leczenia niezbędne jest osocze od ozdrowieńca z grupą krwi AB! Lekarze ponawiają apel o oddawanie tego cennego leku. Jeden ozdrowieniec może pomóc nawet kilku zakażonym osobom.
Apel do wszystkich, którzy przeszli już Covid-19 i mogą oddać osocze, opublikował Szpital Powiatowy w Jarocinie. Osocze jest potrzebne od ozdrowieńca z grupą krwi AB. “Kochani, zwracamy się z ogromną prośbą o udostępnianie tego posta. Poszukujemy osocza ozdrowieńca AB dla naszego Pracownika, Ratownika medycznego Mikołaja Durskiego, który zachorował na COVID. Mikołaj od wielu lat pracuje w naszym ZRM i niesie pomoc mieszkańcom naszego powiatu. Dziś on potrzebuje naszej pomocy” – czytamy na fanpage’u szpitala.
Medycy w dalszym ciągu apelują do ozdrowieńców o dzielenie się osoczem. Jeden ozdrowieniec może pomóc nawet kilku pacjentom, którzy mierzą się z silnym przebiegiem zakażenia. Przeciwciała znajdujące się w osoczu pomagają zwalczać koronawirusa.
Kto może oddać osocze?
- Przechorowałeś COVID-19, zostałeś uznany za wyleczonego i czujesz się zdrowy.
- Osocze możesz też oddać, jeśli przeszedłeś zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo.
- Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, minęło 14 dni.
- Jesteś w wieku 18 – 60 lat.
- Nie otrzymałeś w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
Spełniam warunki. Co dalej?
Zadzwoń na numer telefonu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Twoim regionie. Listę numerów telefonów znajdziesz TUTAJ. W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalone zostaną najdogodniejszy termin i miejsce pobrania osocza.
Oddawanie osocza jest bezbolesne, przypomina pobieranie krwi. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS