A A+ A++

Na skołatane nerwy najlepiej wziąć głęboki oddech. Ale niekoniecznie w miastach, bo do nich powrócił smog. Normy są już przekroczone, mimo że to dopiero początek sezonu grzewczego. W piątek ruszyła kampania “Zobacz, czym oddychasz”. Mobilne instalacje przedstawiające dwumetrowe płuca stanęły na polskich ulicach.

Teraz każdy będzie mógł nie tylko poczuć, ale i zobaczyć, czym oddycha. Trzy mobilne instalacje w formie oddychających płuc pojawią się w sezonie grzewczym w 18 miastach. Pierwsza stoi już w Jeleniej Górze. Podobna akcja została przeprowadzona zeszłej zimy w Małopolsce i Warszawie.

ZOBACZ: Smog a koronawirus. “Ludzie ciężej chorują tam, gdzie jest zanieczyszczone powietrze”

Jak poinformowali w piątek przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego – pomysłodawcy “Zobacz, czym oddychasz”, kampania rusza w przeddzień Dnia Czystego Powietrza, a jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza i zachęta do wymiany starych kotłów i pieców.

– Te drobinki po kilku chwilach są we wszystkich organach. Grożą nie tylko płucom, ale też mózgowi, sercu – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

WIDEO: ruszyła akcja “Zobacz, czym oddychasz”

  

Umiera 45 tys. osób rocznie

Jak podaje Alarm Smogowy, smog powoduje rocznie śmierć 45 tys. osób w Polsce.

W Łomży jakość powietrza jest najgorsza na Podlasiu. Straż miejska dopiero w przyszłym roku ma mieć smogobus. – Na chwilę obecną najbardziej niezawodnymi “urządzeniami” są oczy i nosy strażników – zaznacza Paweł Żebrowski, komendant Straży Miejskiej w Łomży.

ZOBACZ: Program “Czyste powietrze”. Prezydent podpisał ustawę

W walce ze smogiem ma pomóc sztuczna inteligencja opracowana przez tamtejszych naukowców.

– Jeśli będziemy wiedzieli, w jaki sposób rozprzestrzenianie się smogu w danym mieście zależy np. od korytarzy powietrza, urbanistyki, warunków atmosferycznych, to ta wiedza będzie dawała nam ten krok do przodu, byśmy mogli zwalczać zjawisko smogu – wyjaśnia Jolanta Święszkowska z Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Smog zwiększa śmiertelność wśród chorych na Covid-19

Główną przyczyną smogu w Polsce jest ogrzewanie domów węglem i drewnem. Przez to w powietrzu pojawiają się pyły zawieszone i rakotwórczy benzoapiren.

Ze 100 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie niemal 30 jest w naszym kraju. W likwidacji problemu ma pomóc rządowy program stop-smog. Są dopłaty za wymiany starych kopciuchów na piece ekologiczne.

– Problem smogu bardzo mocno wiąże się ze zwiększoną umieralnością na Covid-19 – podkreśla Krzysztof Smolnicki.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

ac/sgo/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałystok. 16-latek zakuty w kajdanki za “oszustwo” w Biedronce. Na 2,12 zł
Następny artykułRyszard Niedziółka: Pomóżmy przetrwać kętrzyńskim firmom