– 28,7 proc. respondentów zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19, jeśli pojawi się taka szczepionka i będzie zatwierdzona do użycia – wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl, na który powołuje się PAP. 33,2 proc. osób zadeklarowało, że nie zamierza się szczepić, a pozostała grupa jeszcze nie podjęła decyzji.
– Szczepić nie zamierza się 35 proc. kobiet i 31 proc. mężczyzn. Szczepieniu nie zamierza poddać się blisko co drugi badany z najmłodszej grupy wiekowej i prawie 40 proc. osób o dochodach powyżej 5 tys. zł – wyjaśnia Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research. Dodaje, że częściej nie mają zamiaru się szczepić mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób.
Badanie objęło 800 internautów powyżej 18. roku życia i zostało przeprowadzone w dniach 3-4 listopada. PAP wyjaśnia, że struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Ten wynik sugeruje, że gotowość Polaków do zaszczepienia się na koronawirusa, gdy pojawi się już skuteczna szczepionka, zmniejszyła się od czasu pierwszych tego typu badań. Jeszcze w maju 47 proc. osób było gotowych się zaszczepić. Jedynie 27 proc. respondentów powiedziało wtedy, że się nie zaszczepi.
Koronawirus w Polsce. Jak się przed nim uchronić?
Już wtedy eksperci zwracali uwagę, że odsetek osób, które nie chcą się szczepić, jest niepokojąco wysoki. Trudno jednak ocenić, czy ogólny stosunek społeczeństwa do szczepień przeciwko COVID-19 się mocno zmienił, ponieważ najnowsze badanie zostało przeprowadzone na stosunkowo niedużej grupie osób.
Na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie szczepień mamy jednak jeszcze sporo czasu. Chociaż ostatnie zapewnienia mówią, że jeszcze w tym roku możemy spodziewać się skutecznej szczepionki na SARS-CoV-2, to zanim trafi ona do powszechnego użycia minie na pewno jeszcze kilka miesięcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS