Data dodania: 2020-11-05 (10:57) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jak dotychczas, bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł systematycznie i dość dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Dzisiaj jednak ceny tego surowca delikatnie osuwają się w dół, niwelując część zwyżki z wczorajszej sesji. Z pewnością na rynku ropy naftowej w tym tygodniu pojawiło się wiele ważnych impulsów dla strony popytowej.
Po pierwsze, pojawiły się kolejne doniesienia o tym, ze państwa zrzeszone w OPEC+ są gotowe na zdecydowane działania zmierzające do wsparcia notowań tego surowca na światowym rynku. W grę wchodzi nawet kolejne obniżenie produkcji, jeśli okaże się, że ponowny lockdown w niektórych krajach mocno ograniczy popyt na ropę naftową.
Po drugie, w tym tygodniu pojawiły się dane pokazujące zaskakująco duży spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych – zarówno Amerykański Instytut Paliw, jak i Departament Energii USA, oszacowały zniżkę na 8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano wzrostu zapasów o około 2 mln baryłek. Te informacje istotnie wsparły stronę popytową na rynku ropy w tym tygodniu.
Kwestia amerykańskich wyborów prezydenckich pozostaje raczej na drugim planie, aczkolwiek nie oznacza to, że nie ma zupełnie wpływu na ceny ropy. Teoretycznie, kupującym na rynku ropy naftowej bardziej sprzyjałaby wygrana Donalda Trumpa, bowiem obecny amerykański prezydent z pewnością utrzymałby sankcje dotyczące eksportu ropy z Iranu i Wenezueli, tymczasem Joe Biden może prowadzić łagodniejszą politykę międzynarodową.
ZŁOTO
Złoto najdroższe od dwóch tygodni.
Wczoraj na wykresie cen złota widoczna była podwyższona zmienność, związana z wyczekiwaniem na wyniki wyborów prezydenckich. Nieustanne przechylanie się szali zwycięstwa z jednego na drugiego kandydata prowadziło do dużych wahań nastrojów wśród inwestorów na rynku tego kruszcu.
Obecnie wiele wskazuje na to, że wygrana w wyborach będzie należeć do demokraty Joe Bidena, co w teorii oznaczałoby większe szanse na szybkie wprowadzenie pakietu stymulacyjnego w USA, a tym samym, presję na spadek wartości amerykańskiego dolara. To naturalnie sprzyjałoby wzrostom notowań złota – i te spekulacje ewidentnie są już brane pod uwagę przez inwestorów, patrząc na dzisiejszy poranny wzrost cen żółtego kruszcu. Cena złota dziś zbliżyła się do 1920 USD za uncję, czyli dotarła do najwyższego poziomu od dwóch tygodni.
Warto jednak pamiętać, że szybkie rozstrzygnięcie amerykańskich wyborów prezydenckich nie jest wcale pewne. Po pierwsze, w niektórych stanach liczenie głosów jeszcze potrwa parę dni, a po drugie Donald Trump już zapowiedział zaskarżenie wyniku wyborów, więc sprawa może trafić do Sądu Najwyższego, co opóźni proces ogłoszenia zwycięzcy nawet o kilka tygodni. W tym czasie ceny złota mogą pozostać rozchwiane.
Nota prawna:
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.
Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.
DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS