Wysoki wzrost zakażeń i wprowadzenie czerwonej strefy budzi niepokój szczególnie wśród osób starszych i samotnych, którymi nie ma się kto zająć. Jednak nie ma powodów do zmartwień, ponieważ w czasie kwarantanny nikt nie zostanie bez pomocy.
Aktualna sytuacja jest szczególnie ciężka dla nas wszystkich. Strach o bliskich i o własne zdrowie przyprawia nas o uzasadnione zmartwienia. Jednak co należy robić kiedy nie ma kto nam dostarczyć zakupów czy wynieść śmieci podczas kwarantanny? Funkcjonariusze policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi oprócz kontroli, czy przebywamy w domu, szczególną uwagę zwracają na osoby starsze, samotne, czy niepełnosprawne. W sytuacji kiedy osoba nie ma się do kogo zwrócić o pomoc, funkcjonariusze policji przekazują tę informację do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Więcej szczegółów podaje sierż.szt. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
-W ramach wsparcia dla służb sanitarnych, kiedy funkcjonariusze przeprowadzają kontrole, czy dana osoba na kwarantannie jest w miejscu przez siebie podanym, pytają także, czy dana osoba potrzebuje wsparcia poprzez np. zrobienie zakupów. Jeżeli osoba zgłosi potrzebę pomocy, funkcjonariusze podają informację do MOPS lub GOPS.
Osobom starszym czy niepełnosprawnym, które nie są w stanie przygotować sobie ciepłego posiłku będą go otrzymywać na takiej samej zasadzie co produkty spożywcze. W tej sytuacji możemy uzyskać pomoc także od Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej czy Wojsk Obrony Terytorialnej, które współpracują z ośrodkami pomocy społecznej. O tym jak pomaga straż pożarna w naszym mieście mówi Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik:
– Jednostki ochrony przeciwpożarowej prowadzą od wiosny działania w walce z koronawirusem. Od marca pod szpitalami są postawione strażackie namioty, które służą jako polowe izby przyjęć pacjentów. Strażacy, którzy są ratownikami medycznymi rozpoczynają pracę w szpitalach tymczasowych. Ponadto jednostki OSP włączają się w pomoc dla osób przebywających na kwarantannie, poprzez rozwożenie pożywienia dla osób na kwarantannie, które przekazują urzędy.
Oprócz wsparcia w postaci produktów żywnościowych, można uzyskać także pomoc psychologiczną. Zamknięcie w domu bądź choroba bliskiej nam osoby jest dużym obciążeniem, z którym nie zawsze możemy sobie poradzić. W takiej sytuacji można zadzwonić do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie, bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie gdzie uzyskamy pomoc psychologiczną.
AS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS