A A+ A++

Jak zapewne wiesz, nie każda śmietana nadaje się do ubijania – słodkiego przysmaku nie wykonasz ze śmietany o zawartości tłuszczu 12 procent czy 18. Do ubijania wybieraj śmietany o zawartości tłuszczu powyżej 30 procent – 36 procent, a nawet 42 procent.

Bardzo istotnym etapem jest schłodzenie śmietanki w lodówce. Bezpośrednio przed przystąpieniem do pracy warto ją wstawić do zamrażalnika. Wystarczy 10-15 minut, by była gotowa do ubijania. Nie zaszkodzi, gdy do lodówki wstawisz miskę, w której przygotujesz śmietanę.

Nie za krótko, nie za długo

Czas gra ważną rolę – gotowa masa powinna być puszysta i lekka. Proces ten zachodzi na kilku etapach: najpierw śmietanka przestaje być lejąca, potem staje się gęsta, ale nadal nie jest sztywna.

To jest moment, w którym możesz dodać cukier puder (1 czubata łyżka cukru pudru na każde 250 ml śmietanki) lub esencję waniliową czy likier.

Trzeci etap to chwila, w której masa tężeje, a łopatki miksera zostawiają trwałe ślady w ubijanej śmietanie. To znak, że śmietana jest gotowa – dalsze ubijanie masy może spowodować jej zwarzenie.

Ubitą śmietanę możesz połączyć z żelatyną, jeśli chcesz, by masa była zwarta i nadawała się do przełożenia np. ciężkiego biszkoptu. W tym celu w 3 łyżkach gorącej wody rozpuść 1 łyżeczkę żelatyny. Gdy lekko ostygnie, wymieszaj ją z łyżką bitej śmietany, a następnie dodaj do reszty masy.

Zamiast żelatyny możesz pod koniec ubijania dodać ser mascarpone w stosunku 2:1 – masa będzie bardziej kremowa i aromatyczna.

Reszta dodatków zależy od twojej wyobraźni: do bitej śmietany lub kremu z niej możesz dodać skórkę z cytrusów, jagody, wiórki czekoladowe, kokosowe lub preparowane ziarna zbóż (np. ekspandowane jagły). Kakao czy liofilizowane, sproszkowane owoce dodadzą śmietanie nie tylko smaku, ale i intrygującej barwy. Możliwości są nieograniczone.

Przełóż do rękawa cukierniczego lub nakładaj prosto z miski – pamiętaj tylko, by przed włożeniem kremu do lodówki, umieścić go w szczelnie zamykanym pojemniku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapraszamy na nową stronę MOK
Następny artykułLada moment przejedziemy przez zaporę na Jeziorze Nyskim