Czy dążenie do neutralności klimatycznej otworzy drogę do ożywienia jądrowego?
04.11.2020r. 07:54
Pan Suga wyraźnie wskazał na konieczność większego wykorzystania energii odnawialnej i energii jądrowej. Doniesienia z Japonii mówią, że eksperci ds. energii omawiają zmiany w podstawowym planie energetycznym Japonii na lata 2030 – 2050. Osiągnięcie celu zerowej emisji do 2050 r. wymagałoby drastycznych zmian i prawdopodobnie wywołałoby wezwania do ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych.
Najnowszy plan energetyczny Japonii, wydany w 2018 r., miał na celu zaspokojenie 22-24 proc. zapotrzebowania kraju na energię ze źródeł odnawialnych, w tym wiatru i słońca, do 2030 r. Plan ten przewidywał również, że energia jądrowa pokryje ponad 20 proc. zapotrzebowania kraju na energię do 2030 roku.
Przed wypadkiem w Fukushima-Daiichi w marcu 2011 r. japońska flota jądrowa wytwarzała około 30 proc. energii elektrycznej w kraju. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej liczba ta wynosi obecnie tylko około 7,5 proc.
Dziewięć energetycznych bloków jądrowych, które rozpoczęły produkcję energii elektrycznej od czasu Fukushimy to Sendai-1 i -2, Genkai-3 i -4, Ikata-3, Ohi-3 i -4 oraz Takahama-3 i -4. Jednak Sendai-1 i Sendai-2 zostały ponownie zamknięte na początku tego roku po niedotrzymaniu terminów poprawy bezpieczeństwa pracy.
Prezes grupy branżowej Japan Atomic Industrial Forum (JAIF) powiedział niedawno, że pomimo niepewnych długoterminowych perspektyw dla przemysłu energetycznego, japoński przemysł jądrowy musi ponownie uruchomić reaktory, wydłużyć ich żywotność i poprawić współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej.
Shiro Arai powiedział, że dziewięć komercyjnych reaktorów jądrowych działających w Japonii to za mało, aby pokazać rzeczywistą wartość energii jądrowej. Wezwał rząd i przemysł do większego wykorzystania reaktorów jądrowych – do budowy nowych obiektów i zastąpienia starszych jednostek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS