A A+ A++

WSA podzielił moje argumenty i uznał uchwałę za bezprawną. Mam nadzieję, że ten wyrok będzie impulsem dla innych gmin, żeby przyspieszyć poprawę jakości powietrza, a samorząd woj. zmobilizuje do zaostrzenia uchwały antysmogowej – powiedział Białas PAP.

Orzeczenie nie jest prawomocne, można je zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Samorząd Szczyrku ma podjąć decyzję w tej sprawie po analizie uzasadnienia.

W świetle prawa, gminy mają prawo pobierać tzw. opłaty miejscowe od turystów (w Szczyrku jest to 2,30 zł za dobę), gdy są w stanie zapewnić korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki do uprawiania turystyki. Jak przekonywał Białas, korzystne właściwości klimatyczne oznaczają także jakość powietrza zgodną z obowiązującymi normami prawnymi.

Dzisiejszy wyrok mnie cieszy i nie cieszy zarazem. Cieszy, bo sąd przyznał, że Szczyrk po prostu łamie prawo pobierając od turystów opłaty. Nie cieszy, bo potwierdza, że jakość powietrza w Polsce jest fatalna, a to oznacza, że nawet czas spędzony na narciarskim stoku może mieć zły wpływ na nasze zdrowie – wskazał Białas. W jego ocenie, pobieranie opłat w takiej sytuacji jest wręcz nieetyczne.

Do tej chwili, nie udało się uzyskać komentarza władz Szczyrku. Reprezentująca tamtejszy samorząd przed WSA mec. Kornelia Maga-Caputa powiedziała PAP, że decyzja o ewentualnym zaskarżeniu orzeczenia do NSA zapadnie po analizie pisemnego uzasadnienia piątkowego wyroku.

Liczba rezerwacji spada, jednak ceny zachęcają do podróży
Liczba rezerwacji spada, jednak ceny zachęcają do podróży

Zobacz również

To kolejna tego typu sprawa, w której turyści nie zgadzają się na pobieranie od nich opłaty klimatycznej mimo złej jakości powietrza. W 2015 roku mieszkaniec Krakowa zakwestionował pobór opłat w Zakopanem – mieście, które od lat boryka się z problemem smogu. Niektóre miasta same zrezygnowały z pobierania opłat po tym, jak turyści wskazywali na złą jakość powietrza. W styczniu br. taką decyzję podjęli radni Sandomierza. Z kolei w lipcu br. WSA w Bydgoszczy orzekł, że pobieranie opłat od turystów w Toruniu jest niezgodne z prawem. W tym przypadku również chodziło o złą jakość powietrza.

Jak przekonuje Białas, pobieranie opłat w zanieczyszczonym mieście jest nie fair wobec samorząd … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł379 nowych przypadków zakażenia w Lubuskiem. W Zielonej Górze najwięcej
Następny artykułSzykuje się “spontaniczne spotkanie” w obronie praw kobiet