Spinanie bloków pontonowych przez saperów trwało kilka godzin. By umożliwić montaż mostu, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przez ostatnie kilka dni ponownie utwardzało brzeg Wisły w miejscu przeprawy po opadnięciu fali wezbraniowej, która przechodziła przez Warszawę przez około dwa tygodnie.
Ponownie, bo pierwszy raz utwardzano grunt przed pierwszym montażem mostu pontonowego w połowie września. Na tym moście ułożono tymczasowe rurociągi odprowadzające ścieki do oczyszczalni Czajka. Było to konieczne z powodu awarii podziemnego kolektora pod koniec sierpnia – po jego zniszczeniu ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy były zrzucane do Wisły. Most pontonowy działał przez blisko miesiąc, ale w połowie października trzeba było go zdemontować z powodu wysokiej fali na Wiśle.
Firmy wybrane przez wodociągowców kończą zgrzewanie elementów dwóch zdemontowanych rurociągów, które ponownie mają zostać ułożone na moście pontonowym.
– Celem spółki jest jak najszybsze ponowne uruchomienie tymczasowego układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka, dlatego rurociągi zostaną wciągnięte i ułożone na pontonach niezwłocznie po zakończeniu montażu mostu – deklaruje Renata Tomusiak, prezes MPWiK. – Naszym celem jest uruchomienie próbne rurociągów do końca tego tygodnia – dodaje.
Na dniach ma zacząć się drążenie przewiertu pod dnem Wisły, w którym ułożony zostanie nowy rurociąg na ścieki. W głębokim na 5 m wykopie, tzw. komorze startowej, zainstalowano już tarczę wiertniczą. Ekipa Rafała Trzaskowskiego liczy, że tarcza przebije się pod dnem Wisły w listopadzie. W optymalnym scenariuszu ułożony w przewiercie rurociąg zostałby podłączony na przełomie listopada i grudnia. Wtedy rurociąg na można moście pontonowym nie byłby już potrzebny.
Od początku tegorocznej awarii do rzeki trafiło już ponad 10 mln m sześc. ścieków., trzy razy tyle, co podczas ubiegłorocznej awarii.
Przemysław Daca, prezes państwowego gospodarstwa Wody Polskie przeliczył, że taka ilość ścieków oznacza karę w wysokości ok. 30 mln zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS