Nie ma wiary bez rozumu, są wpisane w samą istotę egzystencji człowieka – mówił 22 października bp Jan Piotrowski w kościele akademickim św. Jana Pawła II, gdzie z okazji odpustu ku czci patrona oraz inauguracji nowego roku akademickiego, spotkała się reprezentacja środowiska studentów i nauczycieli akademickich.
Homilię wygłosił bp Jan Piotrowski. Wyszedł w niej od przykładów świętych patronów miesiąca października, podążających drogami ewangelicznych wyzwań, a wśród nich św. Jana Pawła II. Zauważył, za Janem Pawłem II, że „wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” (Jan Paweł II, Encyklika Fides et ratio).
– Wszyscy ci święci podążali drogą ewangelicznych wyzwań, którą prowadził ich chrzest święty. W ich życiu wiara i rozum były niczym skrzydła, na których unosił ich duch ludzki. Sam Bóg zaszczepił w ich sercu pragnienie poznania prawdy, której ostatecznym celem jest poznanie Jego samego – mówił biskup.
Przypomniał m.in., że zagadnienie wiary i rozumu jest „mocno obecne” w nauce św. Augustyna. – To nie kwestia alternatywy: albo-albo, coś wybiorę, ale wyraz duchowej symbiozy dotykającej istoty relacji człowieka – zauważył biskup kielecki, zwracając uwagę na siły „powiązane ze sobą wręcz organicznie”.
– Nie ma wiary bez rozumu, są one wpisane w istotę egzystencji człowieka, który dąży do szczęścia – mówił do studentów i nauczycieli akademickich. Przypomniał, że tę drogę wybrał Karol Wojtyła, którego świat zna jako św. Jana Pawła II.
Czy słowa Franciszka o osobach LGBT to rewolucja w Kościele?
Przypominał także, że Bóg, który jest miłością nie rezygnuje z przyjaźni z człowiekiem, oraz że prawda jest życiową drogą autentycznych uczniów Mistrza.
– „Jeżeli będziecie trwali w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – to słowa wypowiedziane przez Chrystusa do podążających za Nim. Przyjaźń między Jezusem a wszystkimi narodami niesie szczęście i pokój – podkreślał hierarcha.
Bp Piotrowski przestrzegał przed dość powszechnym dzisiaj „namiętnym handlowaniem wartościami”, które dokonuje się w świecie, powoływał się na encyklikę „Veritatis splendor”, mówił także m.in. o zabezpieczeniu wolności sumienia przez zgodność z prawdą.
Na zakończenie uroczystości ks. dr hab. Rafał Dudała poprowadził litanię do św. Jana Pawła II, przy relikwiach papieża.
Kościół akademicki pw. Jana Pawła II poświęcił 19 maja 2014 r. bp Kazimierz Ryczan – był to jeden z pierwszych kościołów „papieskich” w Polsce. Obecnie koncentruje się przy nim jedno z najbardziej aktywnych duszpasterstw na terenie diecezji kieleckiej, nastawione na inteligencję i środowisko akademickie, ale także na ludzi biznesu, młode mamy, działania w kulturze, ewangelizację przedsiębiorców, ekumenizm i in.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS