NFOŚiGW: będą usprawniające zmiany w programie Czyste Powietrze
14.10.2020r. 15:10
Program ten, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, został ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jest przezeń realizowany w ścisłej współpracy z Wojewódzkimi Funduszami OŚiGW. Budżet programu, który będzie trwał do 2029 r., to 103 mld zł.
Jak mówił senatorom Paweł Mirowski, Program przeszedł już kilka modyfikacji, m.in. w jego realizację zostały włączone jednostki samorządu terytorialnego w postaci gmin, w efekcie sieć dystrybucji programu została poszerzona na podstawie porozumień z gminami o 704 gminy. Celem jest – jak podkreślał – podpisanie porozumień z wojewódzkimi funduszami przez wszystkie gminy. Opisywał, że w urzędach gmin dedykowani pracownicy będą pomagali mieszkańcom składać wnioski. Utworzone zostaną także punkty konsultacyjne, które mają poprawić dostępność Programu.
Odpowiadając na uwagi senatorów, Mirowski przyznał, że Program w początkowej wersji wymagał zmian. “Nie zamierzamy tego negować” – powiedział.
Według Mirowskiego, dzięki realizacji programu Polska może stać się poważnym rynkiem prosumentów oraz wprowadzić modernizacje budynków w niespotykanej skali. Jak podkreślał, chodzi o ochronę środowiska i zdrowia, ale także tworzenie nowych miejsc pracy.
Wiceprezes NFOŚiGW przekazał także senatorom, że zgodnie z nowymi wymaganiami prawnymi aktualnie przyjętych do realizacji zostało 29 programów ochrony powietrza dla 38 stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. Dodatkowo województwa określają na danym terenie w drodze uchwał sejmiku województwa dopuszczalne rodzaje i jakości paliw oraz standardy dla urządzeń grzewczych wykorzystywanych w sektorze bytowo-komunalnym., czyli tzw. uchwały antysmogowe. Dotychczas realizowanych jest 19 takich uchwał na obszarze 13 województw.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS