16 października 1978 roku konklawe wybrało na papieża kard. Karola Wojtyłę. Dla wielu wybór pierwszego od ponad 450 lat zwierzchnika Kościoła katolickiego, który nie był Włochem stało się symbolem nowego rozdziału w historii. I mieli rację. Obierając imię Jan Paweł II, papież do końca wypełnił swoje powołanie.
W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II, czyli Karola Józefa Wojtyły, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ojciec przyszłego papieża był urzędnikiem administracji wojskowej, matka zajmowała się domem. W 1942 roku Karol Wojtyła rozpoczął studia teologiczne w Krakowskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym, a cztery lata później przyjął święcenia. W 1958 roku został biskupem, a następnie arcybiskupem.
Biały dym dla Polaka
16 października 1978 roku unoszący się nad Kaplicą Sykstyńską biały dym obwieścił światu wybór nowego papieża. Polskiego kardynała Karola Wojtyłę. Na placu św. Piotra zapanowała euforia. 22 października odbyła się inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II.
W 1978 roku ks. Jarosław Święcicki, proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach kończył służbę wojskową. – Razem z innymi oglądałem wiadomości telewizyjne i władze komunistyczne podały lakoniczny komunikat, że Karol Wojtyła został papieżem – wspomina ks. Jarosław Święcicki. – W narodzie zapanowała wielka radość. Byliśmy dumni i szczęśliwi, choć nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jakie będą tego konsekwencje na przyszłość. Czuliśmy jednak, że otwiera się nowa karta historii, przynajmniej w naszej ojczyźnie. Polak został papieżem. Był patronem małżeństwa i rodziny. Temu poświęcił niemal połowę swego nauczania. Jest też patronem naszego stowarzyszenia Pro Familia – dodaje.
W kościele pw. św. Barbary w Polkowicach znajdują się relikwie Jana Pawła II. Przekazał je sekretarz papieża ks. bp Mieczysław Mokrzycki. Niebawem zaś mury tej świątyni i kościoła parafialnego ozdobią obrazy Ojca Świętego. Jeden jest gotowy (na zdj.).
Pontyfikat Jana Pawła II
Trwał ponad 26 lat. W tym czasie papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia komunizmu, odbył dziesiątki podróży apostolskich, spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii, zainicjował Światowe Dni Młodzieży. To zaledwie część Jego bogatej spuścizny.
Ojczyznę Jan Paweł II odwiedził osiem razy. Po raz pierwszy przybył 2 czerwca 1979 roku. Wtedy to na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac Piłsudskiego) padły pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Polską Rzeczpospolitą Ludową papież odwiedził jeszcze w 1983 i 1987 roku. Potem pielgrzymował do wolnej Polski w latach: 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002, kiedy to w sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu.
„Santo, subito!”
Przełomowym wydarzeniem w pontyfikacie papieża był zamach na jego życie 13 maja 1981 roku, na placu św. Piotra, w rocznicę objawień fatimskich. Wszyscy byli wstrząśnięci. Do tego doszła choroba Parkinsona, ale nadal Jan Paweł II pełnił swoją posługę. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, pogrzeb odbył się 8 kwietnia. Trumnę z ciałem złożono w podziemiach bazyliki św. Piotra. Wierni wołali: „Santo subito!” („święty natychmiast!”). Ponad miesiąc później rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, a zakończył 1 maja 2011 roku podczas mszy św. na placu św. Piotra. 27 kwietnia 2014 roku, w niedzielę Bożego Miłosierdzia, papież Franciszek dokonał kanonizacji Jana Pawła II.
W gminie Polkowice pamięć o papieżu Polaku jest tak samo żywa, jak w całym kraju. W mieście budowana jest aleja jego imienia, a w pobliskim Trzebczu rośnie Dąb papieski. To m.in. miejsce pielgrzymek upamiętniających urodziny św. Jana Pawła II.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS