Wiosną muzeum zostało zamknięte z powodu pierwszej od kilkudziesięciu lat modernizacji centralnego ogrzewania. “Remont był dla nas wyzwaniem. Musieliśmy zabezpieczyć i wywieźć kilkanaście tysięcy eksponatów. Nie obyło się bez niespodzianek, bo przebieg instalacji w części wystawienniczej został w latach 70. zmieniony, ale nie pozostała żadna dokumentacja. Na szczęście prace zmierzają już do końca” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego dr hab. Jacek Górski.
Na przełomie października i listopada otwarte mają być wystawy czasowe. Od poniedziałku zwiedzający będą już mogli oglądać w podziemiach gmachu ekspozycję “Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”. Opowiada ona historię tego miejsca od wczesnego średniowiecza do połowy XX wieku.
Początki nie były chlubne. Teren, który dziś jest pięknym przymuzealnym ogrodem w średniowieczu znajdował się poza murami miejskimi i były to bagna Żabiego Kruka. Do dziś zachowały się pozostałości wału drewniano-ziemnego, wczesnośredniowiecznych murów oraz obiektów świeckich. Zwiedzając wystawę można zobaczyć część kamiennego muru otaczającego miasto w XIV-XV wieku, fragmenty glinianych średniowiecznych naczyń i przedmioty użytkowe z tego okresu.
W XVII wieku przy dzisiejszej ul. Senackiej wybudowano klasztor karmelitów bosych, do którego przylegał kościół pod wezwaniem świętych Michała i Józefa, konsekrowany w 1635 roku. “W kompleksie mieścił się … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS