norwegia
30-09-2020 (14:50)
Artykuł sponsorowany
Norwegia ma powierzchnię 385 207 km² i jest państwem, które zamieszkuje na ten moment ok. 5 328 000 mieszkańców. Obowiązuje w nim monarchia, jednak sam monarcha jest ograniczony przez konstytucję oraz musi pracować w porozumieniu z innymi przedstawicielami narodu. Norwegia uznawana jest za jeden z najdroższych krajów, jeśli chodzi koszty utrzymania, mimo wszystko jest to podbudowane rozsądną polityką Państwa, co jednoznacznie przekłada się na fakt, że Norwegów po prostu stać na taki standard życia. Pomimo że kraj liczy jedynie 5 mln mieszkańców, ma bardzo dobrze rozwiniętą gospodarkę międzynarodową, która opiera się na rozsądnych inwestycjach. Warto zwrócić uwagę, że jedną z takich inwestycyjnych destynacji jest również Polska! W co inwestują Norwegowie w naszym kraju. jak przekłada się to na polską gospodarkę oraz czym jest norweski lån uten sikkerhet – na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w dzisiejszym artykule!
Podziel się
Sms lån uten sikkerhet – czyli kredyty gotówkowe po norwesku w 2020 roku (materiały partnera)
Norwegia – inwestycje międzynarodowe
Norweska gospodarka już na początku XX wieku zanotowała znaczny rozwój. To wtedy zaczęły się rozwijać stocznie, kopalnie i przedsiębiorstwa metalurgiczne. Dzisiaj udział w przychodach Państwa to:
- usługi i handel (15,9%),
- leśnictwo i rolnictwo (3,1%),
- łączność i transport (10,5%),
- ubezpieczenia i finanse (13,7%),
- rybołówstwo (2,9%),
- budownictwo (3,9%).
Za sukcesem gospodarczym Norwegii stoi w głównej mierze rozsądna polityka wewnętrzna, prawidłowe gospodarowanie środkami w obrębie państwa oraz silnie rozwinięty handel zagraniczny. Warto także wspomnieć, że duży udział w wysokim PKB ma wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Norwegia prężnie uczestniczy we wzroście sektora Statoil, gdzie od lat konsekwentnie zwiększa nakłady na projekty infrastrukturalne. Trzeba wiedzieć, że handel gazem ziemnym i ropą naftową, to jedna z najbardziej dochodowych dziedzin przemysłu. Do spółki z rozsądną gospodarką państwową i zagraniczną może przynieść naprawdę pokaźne zyski i tworzyć znaczną część budżetu państwa.
Norweskie inwestycje w Polsce
Zapewne niewiele osób o tym wie, ale największy na świecie fundusz emerytalny pochodzi właśnie z tego małego skandynawskiego Państwa. Statystyki dotyczące Norwegii mogą robić wrażenie i jak nietrudno się domyślić, kraj z pewnością nie chciałby stracić swojej dobrej pozycji. Właśnie dlatego powstał Norweski Fundusz Majątkowy, który gromadzi pieniądze, a te w przyszłości mają być spożytkowane na wypłacanie emerytur, a także zabezpieczenie kraju na wypadek kryzysów ekonomicznych (np. takich, jak ten z 2008 roku). Specjaliści obliczają jego wartość na ok. 1 bilion USD. W swobodnej kalkulacji oznaczałoby to, że na każdego mieszkańca Norwegii przypada ok. 700 tysięcy złotych. Dla tych, którzy właśnie w tym momencie zaczęli rozważać to, aby zestarzeć się w kraju fiordów, mamy jednak dobrą wiadomość. Norweski fundusz emerytalny inwestuje również w Polsce! Jest to spowodowane głównie faktem, że środki funduszu były tak duże, że Norwegom powoli zaczęło brakować miejsca na to, by je zainwestować.
Aktualnie szacuje się, że ok. 12 miliardów złotych z Norweskiego Funduszu Emerytalnego jest ulokowanych w akcjach spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów wartościowych. Część środków z funduszu zainwestowano również w polskie obligacje rządowe. To nie tylko duży kredyt zaufania ze strony Norwegów, ale przede wszystkim olbrzymia szansa dla polskiej gospodarki, która ze względu na wkład tak wysoko rozwiniętego kraju, jak Norwegia, ma szansę umocnić swoją pozycję na światowym rynku gospodarczym.
W co inwestują Norwedzy w Polsce?
Potęga Norweskiego Funduszu została zbudowana w głównej mierze na ropie naftowej. Niestety w Polsce przemysł petrochemiczny nie jest rozwinięty aż na takim poziomie, by dla Norwegów był to interesujący sektor inwestycyjny. Mimo wszystko w naszym kraju znalazło się kilka dziedzin, które zdecydowanie mogą przynieść obopólne zyski. Norwegowie w Polsce inwestują w głównej mierze w:
- kulturę i oświatę;
- sektor związany ze zdrowiem;
- rozwój przedsiębiorczości;
- innowacje technologiczne.
Wsparcie płynie w głównej mierze od tzw. Funduszy norweskich w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To wspólny rynek ekonomiczny zrzeszający państwa Unii Europejskiej, który ma na celu wzajemną pomoc w rozbudowie gospodarek poszczególnych krajów. W ramach Funduszy norweskich z EOG otrzymaliśmy m.in. 88 milionów euro na program “Kultura”. Zakłada on rozwój lokalny i regionalny poprzez podkreślanie wartości dziedzictwa kulturalnego. Fundusze norweskie w ramach EOG to także inwestycje w oświatę. Uruchomiono m.in. 3 programy “Edukacja”, “Badania” i “Rozwój lokalny”. Mają one za zadanie wzmagać przedsiębiorczość w obszarze kultury i oświaty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało się wykorzystać środki pochodzące z EOG również na poprawę bezpieczeństwa. “Sprawy Wewnętrzne” to kolejny z programów w ramach Funduszy Norweskich, na które przeznaczono 23,5 miliona euro. MSZ realizuje go w trzech obszarach:
- azyl i migracje – wspieranie powrotów polaków do kraju oraz pomoc dla osób ubiegających się o azyl
- wspieranie międzynarodowej współpracy policji w ramach zwalczania przestępczości międzynarodowej
- klęski żywiołowe – działania mające na celu zapobieganie, jak również gotowość na wypadek ich wystąpienia
Kredyty norweskie, czyli sms lån uten sikkerhet, i inwestycje w sektor finansowy
Rynek kredytowy w Norwegii to także temat, o którym warto wspomnieć w kontekście tego artykułu. Zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe to organizacje należące do sektora, który zasila ponad ⅕ PKB tego kraju. Norweskie kredyty są znane na całym świecie, głównie za sprawą niezwykle atrakcyjnych warunków. Niestety, aby dostać pożyczkę w Norwegii trzeba przejść przez bardzo skrupulatną procedurę kredytową, która zakłada m.in. konieczność zameldowania w tym kraju. W Polsce znajdziemy jednak kilka banków z norweskim kapitałem. Pomimo faktu, że polski rynek finansowy nie jest dla Norwegów zbyt atrakcyjny, nie zamykają się oni na taką ewentualność i chętnie rozwijają swoje banki u nas. Kto wie, może już niedługo Polacy będą mogli brać pożyczki i kredyty takie jak chociażby na równie dobrych warunkach co Skandynawowie? Już teraz sprawdź kredyty typu sms lån uten sikkerhet na portalu smålånutensikkerhet.
Kredyt zaufania dla Polski
Specjaliści prognozują dalszy wzrost przychodów budżetu państwa Norwegii, a optymistyczne prognozy dotyczą zarówno ekonomii wewnętrznej, jak inwestycji międzynarodowych. Biorąc pod uwagę owocną współpracę na linii Polska – Norwegia, można optymistycznie patrzeć w przyszłość. Rozwój programów realizowanych w ramach Norweskich Funduszy i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może przynieść wymierne korzyści dla Polski, a jeżeli będzie konsekwentnie realizować założenia planu, w szerszej perspektywie umożliwi gwałtowny wzrost wskaźników gospodarczych. Inwestycje Norwegów zahaczają również o sektor bankowości. Rosną stopy procentowe, co w efekcie umacnia pozycję Norwegii w sektorze bankowości, a co za tym idzie, branie kredytów i pożyczek w norweskich bankach i instytucjach pożyczkowych może być opłacalne również dla Polaków!
Kraj znany z fiordów to klasyczny przykład skandynawskiego modelu zarządzania, który pomimo iż tworzy raj na ziemi dla swoich obywateli, nie jest jednak obojętny na inwestycje międzynarodowe, co zdecydowanie odbywa się z korzyścią dla naszego kraju. Analizując bardzo dobre wyniki norweskich wskaźników gospodarczych, Norwegom z pewnością trzeba oddać to, że znaleźli odpowiedni balans między polityką wewnętrzną i zagraniczną, a ten procentuje z każdym kolejnym rokiem. Jeżeli my będziemy mieli szansę w tym uczestniczyć, to pozostało tylko się cieszyć.
Więcej o na temat sytuacji na rynku kredytów norweskich można przeczytać także na https://xn--bodposten-n8a.no/annonse-billige-lan-fra-10-000-og-oppover-pa-nettet/
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS