A A+ A++

ROTTERDAM, Holandia, 8 września 2020 r. /PRNewswire/ — LyondellBasell (NYSE: LYB), jeden z największych producentów tworzywa sztucznego, chemikaliów i produktów rafineryjnych na świecie, ogłosił dzisiaj pomyślne uruchomienie zakładu recyklingu molekularnego MoReTec we włoskiej Ferrarze. Opracowana przez LyondellBasell nowoczesna technologia recyklingu MoReTec ma na celu przekształcanie poużytkowych odpadów plastikowych w formę molekularną, którą można wykorzystać jako surowiec do produkcji nowych materiałów z tworzywa sztucznego.

„Eliminacja odpadów plastikowych w środowisku i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym należą do głównych obszarów działalności firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju – powiedział Jim Steward, główny wiceprezes LyondellBasell ds. badań i rozwoju (B+R), technologii i zrównoważonego rozwoju. – Dzięki naszej zaawansowanej technologii recyklingu tworzyw sztucznych większe ilości odpadów plastikowych trafiają do łańcucha wartości i służą jako nowe surowce do zastosowań w produktach wysokiej jakości, zachowując wartość tak długo, jak to możliwe”.

Nowe surowce z tworzywa sztucznego wyprodukowane z wykorzystaniem technologii MoReTec można stosować w opakowaniach na żywność i produktów o zastosowaniu medycznym, które muszą spełniać ścisłe wymogi prawne.

Wykorzystanie globalnego zasięgu technologii

LyondellBasell prowadzi badania podstawowe w celu ukierunkowania rozwoju branży polimerów na zaawansowany recykling plastiku. W lipcu 2018 r. firma LyondellBasell ogłosiła realizację wspólnego projektu z niemieckim Instytutem Technologii Karlsruhe (KIT) w celu rozwoju działalności związanej z recyklingiem molekularnym. Współpraca ta potwierdziła wydajność technologii MoReTec na skalę laboratoryjną, a w październiku 2019 r. firma ogłosiła budowę pilotażowego zakładu w Ferrarze. Dzisiaj zespoły firmy ds. badań i rozwoju w Niemczech, we Włoszech i Stanach Zjednoczonych działają aktywnie na rzecz zbadania potencjalnych zastosowań komercyjnych.

Zakład pilotażowy posiada zdolność przetworzenia 5-10 kg odpadów plastikowych z gospodarstw domowych na godzinę i bazuje na dotychczasowych badaniach. Projekt pilotażowy ma na celu poznanie interakcji między różnymi typami odpadów w procesie recyklingu molekularnego, przetestowanie różnych katalizatorów oraz weryfikację temperatury i czasu potrzebnych do rozłożenia odpadów plastikowych na cząstki. Celem jest ukończenie projektu pilotażowego w ciągu najbliższych kilku lat i w dalszej perspektywie uruchomienie obiektu działającego na skalę przemysłową.

Rozwój technologii MoReTec jest elementem zobowiązania LyondellBasell związanego z przekształcaniem odpadów plastikowych w tworzywa sztuczne. Rozwój technologii stanowi dopełnienie innych rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym, które wspierają jej rozwój i ograniczanie ilości odpadów plastikowych. Do takich rozwiązań należą:

• Opracowanie nowych modeli biznesowych recyklingu mechanicznego: w marcu 2018 r. firma LyondellBasell przejęła 50% udziałów w Quality Circular Polymers (QCP), spółce joint venture utworzonej wspólnie z SUEZ. QCP wykorzystuje proces recyklingu mechanicznego do produkcji wysokiej jakości pelletu plastikowego z odpadów opakowaniowych do rozmaitych zastosowań, począwszy od urządzeń elektrycznych i butelek na detergenty, a skończywszy na walizkach. Surowce sprzedawane przez LyondellBasell można obecnie znaleźć na przykład w kolekcji walizek Samsonite’s S’Cure ECO.

• Wykorzystanie surowców odnawialnych do produkcji plastiku: w kwietniu 2019 r. LyondellBasell zaczął produkować tworzywa sztuczne z wykorzystaniem surowców odnawialnych takich jak zużyty olej kuchenny i roślinny, które znajdują zastosowanie w produkcji opakowań żywności, zabawek i mebli. Produkty te, wytwarzane pod markami Circulen i Circulen plus, spełniają wszystkie wymogi prawne co do czystości i charakteryzują się taką samą jakością i możliwością recyklingu co pierwotne tworzywa sztuczne.

LyondellBasell

LyondellBasell (NYSE: LYB) to jeden z największych producentów tworzywa sztucznego, chemikaliów i produktów rafineryjnych na świecie. Dzięki zakładom rozlokowanym na całym świecie firma LyondellBasell może tworzyć materiały i produkty niezbędne do rozwoju rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania, w tym na przykład podnoszenie bezpieczeństwa żywności poprzez wprowadzanie lekkich i elastycznych opakowań, ochronę czystości dostaw wody poprzez tworzenie bardziej wytrzymałych i uniwersalnych rur, podnoszenie bezpieczeństwa, komfortu i wydajności paliwowej wielu pojazdów osobowych i ciężarowych oraz zapewnianie bezpieczeństwa i skuteczności elektroniki i urządzeń. Produkty LyondellBasell dostępne są w ponad 100 krajach, a firma jest największym na świecie producentem związków polimerowych oraz największym licencjodawcą technologii poliolefin. W 2020 r. spółka po raz trzeci z rzędu trafiła na listę najbardziej podziwianych przedsiębiorstw na świecie magazynu „Fortune”. Więcej informacji znajduje się na stronie www.LyondellBasell.com.

Wypowiedzi prognozujące

Wypowiedzi w niniejszej informacji prasowej, które nie odnoszą się do faktów historycznych, są wypowiedziami prognozującymi. Opierają się one na założeniach kierownictwa uznanych za zasadne w chwili ich ogłoszenia i podlegają istotnym czynnikom ryzyka i niepewności. Rzeczywiste wyniki mogą w znacznym stopniu odbiegać od tych przedstawionych w niniejszej informacji z powodu czynników obejmujących m.in. naszą zdolność do tworzenia zrównoważonych rozwiązań w zakresie odpadów plastikowych, pomyślne działanie opisanego powyżej zakładu pilotażowego i zdolność do wdrażania zastosowań na skalę komercyjną. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do znacznych różnic pomiędzy rzeczywistymi wynikami a tymi przedstawionymi w wypowiedziach prognozujących zostały wyszczególnione w części pt. „Czynniki ryzyka” formularza 10-K złożonego za rok zakończony 31 grudnia 2019 r. i w formularzu 10-Q złożonym za kwartał zakończony 31 marca 2020 r., które są dostępne na stronie www.LyondellBasell.com w zakładce Relacje inwestorskie i na stronie internetowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission) www.sec.gov.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1249477/LyondellBasell_MoReTec_Pilot_plant.jpg

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/562522/LyondellBasell_Advancing_Possible_Logo.jpg

Informacja wydawcy:

– Prace nad tą technologią rozpoczęły się w Houston Technology Center (HTC) w Stanach Zjednoczonych od przebadania pewnej liczby katalizatorów o potencjalnej przydatności dla technologii recyklingu molekularnego,

– Rozwój tej zaawansowanej technologii recyklingu plastiku na skalę pilotażową kontynuowano w Niemczech z wykorzystaniem systemów katalizatorów LyondellBasell w ośrodku B+R we Frankfurcie i reaktora w Instytucie Technologii Karlsruhe (KIT),

– Zakład pilotażowy w Ferrarze we Włoszech, który posiada zdolność przetworzenia 5-10 kg odpadów plastikowych z gospodarstw domowych na godzinę, bazuje na tych badaniach i testuje najbardziej obiecujące katalizatory,

– HTC kontynuuje prace nad katalizatorami, wykonuje testy przekształcania odpadów plastikowych w olej popirolityczny, który posłuży jako surowiec, opracowuje nowe metody analityczne charakterystyki odpadów plastikowych i oleju popirolitycznego oraz bada metody poprawy jakości oleju popirolitycznego po jego przetwarzaniu.

Źródło: LyondellBasell Industries

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlternatywna przeszłość …w alternatywnej teraźniejszości
Następny artykułPrzebudzenie