A A+ A++

Data dodania: 2020-08-18 (12:46) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Już w najbliższą środę będzie miało miejsce oficjalne spotkanie państw OPEC+ w sprawie rewizji porozumienia naftowego. Wiele wskazuje jednak na to, że jutrzejsze rozmowy nie przyniosą przełomu, lecz skupią się na ocenie dopasowania się poszczególnych krajów do limitów zawartych w porozumieniu.

W poniedziałek pewne informacje na rynek napłynęły ze strony komitetu technicznego OPEC+ (nazywanego skrótowo JTC), który jest organem doradczym dla sygnatariuszy porozumienia naftowego. JTC na bieżąco monitoruje stopień dopasowania się poszczególnych krajów, oraz całego OPEC+, do założeń porozumienia. Według doniesień agencji Reuters, komitet oszacował, że w ostatnim czasie stopień dopasowania się uczestników porozumienia do założonych limitów wynosił 95% (a z uwzględnieniem Meksyku, 97%).

OPEC+ rekordowo obcięło produkcję ropy naftowej od maja br. w reakcji na spadek popytu na ropę wywołany pandemią. Łączne cięcia wydobycia wyniosły wtedy niebagatelne 9,7 mln baryłek dziennie, czyli około 10% globalnej produkcji. Od sierpnia cięcia zostały zmniejszone do 7,7 mln baryłek dziennie. Każdy kraj sygnujący porozumienie otrzymał indywidualne limity produkcji ropy naftowej.

Powyższe dane są jednak oficjalnymi założeniami, natomiast poszczególne kraje z różnym zaangażowaniem dopasowywały się do porozumienia. Arabia Saudyjska od maja tnie produkcję bardziej niż wymagają tego zasady porozumienia. Są też kraje, które dotychczas obniżały produkcję o mniej niż od nich oczekiwano – np. Irak, Nigeria oraz Kazachstan. Ze względu na te zaniedbania, OPEC+ wezwało te kraje do większych cięć w kolejnych miesiącach i rekompensaty wcześniejszych zaległości. Z tej przyczyny inwestorzy oczekują, że łączne cięcia produkcji od sierpnia nie będą wynosić 7,7 mln baryłek, lecz nawet nieco ponad 8 mln baryłek.

Tak czy inaczej, jutrzejsze spotkanie OPEC+ prawdopodobnie nie będzie przełomowe. Zasygnalizował to m.in. rosyjski minister energii, Aleksander Nowak, który powiedział, że nie zostały wysunięte żadne propozycje zmian w porozumieniu. O ile krótkoterminowo może ono wywołać jakieś ruchy cen ropy, to równie ważne – albo nawet ważniejsze – z cenotwórczego punktu widzenia mogą być dane dotyczące zapasów paliw w USA, które pojawią się dziś i jutro.

ZŁOTO

Buffett kupuje akcje kopalni złota, cena uncji kruszcu znów powyżej 2000 USD.

Po gwałtownej korekcie spadkowej w poprzednim tygodniu, notowania złota powróciły do wzrostów. Wczoraj ceny złota zwyżkowały aż o 2,5%, a dzisiaj kontynuują ruch w górę. Tym samym, dzisiaj rano ceny złota na nowo pokonały psychologiczną barierę na poziomie 2000 USD za uncję.

Zwyżka cen złota jest w dużej mierze rezultatem słabości amerykańskiego dolara. US Dollar Index w ostatnich dniach porusza się w dół, oscylując już w okolicach tegorocznych minimów. Istotny wpływ na wartość USD, a tym samym także na ceny złota, prawdopodobnie będzie mieć jutrzejsza publikacja minutes z posiedzenia FOMC, które rzucą więcej światła na perspektywy polityki monetarnej Fed w najbliższych miesiącach.

Kupującym na rynku złota pomogły także informacje o tym, że spółka Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, kupiła akcje drugiego największego producenta złota na świecie, spółki Barrick Gold. Taki ruch ze strony jednego z największych krytyków inwestowania w złoto świadczy o tym, że nawet Buffett przekonał się do pozytywnych długoterminowych perspektyw dla cen złota. Mimo że najsłynniejszy inwestor świata nie wszedł na rynek kruszcu bezpośrednio, to zainwestował pośrednio, bowiem ceny akcji spółki Barrick Gold są silnie skorelowane z notowaniami złota na globalnym rynku.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe Menu Restauracji La Grande w Pszczynie
Następny artykułKilka małych tematów