Władysławowo rozpoczyna akcję #stoplampionom, która ma na celu zachęcić do zaprzestania wypuszczania słynnych lampionów szczęścia. Lampiony stanowią potencjalne zagrożenie pożarowe, szczególności w okolicach obszarów leśnych, wydm i zabudowań.
Straż Miejska we Władysławowie wystosowała apel o rozsądek i rozwagę podczas korzystania z lampionów. Kwestię niebezpiecznych lampionów podnosili również sami mieszkańcy Władysławowa. Popularne nad morzem lampiony szczęścia związane są z wypuszczaniem w przestrzeń otwartego ognia. Lampion porusza się w sposób niekontrolowany i przy korzystnych warunkach może polecieć na bardzo duże odległości.
Strażnicy zauważają, że może to doprowadzić do sytuacji, kiedy lampion leci na bardzo duże odległości i powoduje duże zagrożenie pożarowe. „Może być przyczyną pożaru m.in. wydm, obszarów leśnych , zabudowań wykonanych z materiałów łatwopalnych oraz upraw rolniczych” – podkreślają mundurowi z Władysławowa.
Osoby, które puszczają lampiony nie powinny czuć się jednak całkowicie bezkarne. Strażnicy przypominają, że takie zachowanie może skutkować odpowiedzialnością karną.
Zgodnie z art. 82 par. 1 k.w. – kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. W myśl art. 82. par. 3 k.w. zawiera regulacje, że kto na terenie lasu, na ternach śródleśnych,
na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, na również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami, wyznaczonymi do tego celu podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany. Zgodnie z art. 82 par. 5 k.w. mówi, że kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany, art. 145 k.w. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
Dodatkowo kwestię reguluje art. 163 i 164 Kodeksu Karnego. Według przepisów kto sprowadza zdarzenie lub sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia mającego postać pożaru, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach podlega karze pozbawienia wolności.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS