W całym województwie, podobnie jak w całym kraju, o godz. 17.00 zawyły syreny. W ten sposób upamiętniono 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikami upamiętniającymi 1 VIII 1944 roku złożono kwiaty i zapalono znicze. Hołd powstańcom oddano także przy ich grobach na terenie regionu.
Na dachu budynku Urzędu Marszałkowskiego przy alei Piłsudskiego w Łodzi odpalono świece dymne.
W tym samym czasie część oficjalną przewidziano na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej, gdzie przedstawiciele samorządu oddali hołd uczestniczce Powstania Barbarze Nazdrowicz ps. “Wiewiórka”. W planach przewidziano krótki spacer po cmentarzu i zapalenie zniczy na grobach innych uczestników Powstania Warszawskiego.
Przy grobie Barbary Nazdarowicz doszło do wzruszającej sceny. Harcerki z 59. łódzkiej drużyny harcerskiej Rodzina, noszącej imię bohaterki powstania, odśpiewały pieśń, która jest wykonywana na ich każdej zbiórce. Drużynowa Aleksandra Grząszczyk opowiedziała opowieścią o kultywowaniu pamięci Wiewiórki przez łódzkie harcerki.
Pod łódzkim pomnikiem poświęconym pamięci uczestników Powstania Warszawskiego odbyły się społeczne obchody rocznicy wybuchu powstania. Na rogu Wojska Polskiego i Palki kilkadziesiąt osób odśpiewało hymn, złożyło kwiaty i znicze i wysłuchało świadectwa Marii Turowskiej, która w czasie powstania działała w poczcie harcerskiej.
– W Komendzie Głównej nie mieli miejsca, dlatego spało się w prywatnych domach, do których ludzie chętnie przyjmowali nas harcerzy. Właścicieli siedzieli w piwnicy i cały dom zostawiali obcemu człowiekowi. Ludzie byli solidarni – mówi Maria Turowska.
– To wielka historyczna rocznica. Wielu ludzi zginęło bohaterską śmiercią. W historii powstańców zapisała się także Łódź, która dała później schronienie wielu jego uczestnikom – mówili łodzianie, którzy oddali hołd powstańcom pod pomnikiem Powstania Warszawskiego przy al. Palki
Pomnik poświęcony powstańcom stanął w Łodzi w 2016 roku z inicjatywy, nieżyjących już, Marii i Henryka Gołębiowskich. Pan Henryk był uczestnikiem powstania. Po tym jak jego oddział poddał się na Mokotowie trafił do niewoli.
Rocznicę wybuchu uczciła też Łódzka Kolej Aglomeracyjna. O godzinie 17.00 w hołdzie bohaterom maszyniści podali dźwiękowy sygnał “baczność”. W pociągach ŁKA na monitorach wyświetlano spot nawiązujący do wydarzeń z 1944 r., przygotowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
Na wydarzenia, które odbędą się w Warszawie, można było wybrać się pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Piotrków Trybunalski:
Przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje o 17.00 złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, a także pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. “Grot” przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał. Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej. Rok przed powstaniem został aresztowany przez hitlerowców i osadzony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 1 sierpnia na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego Heinrich Himmler nakazał niezwłoczne jego zgładzenie.
Czytaj: Plenerowa wystawa “Piotrkowianie w Powstaniu”
Ulicami miasta przeszedł też 6. Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego. Jego uczesnicy udali się na miejscowe cmentarze, gdzie znajdują się mogiły powstańców i osób poległych w powstaniu. Jak mówi jeden z organizatorów historyk Paweł Wąs do tej pory udało się zlokalizować 20 takich mogił. Dodatkowo zauważa, że dziś wiele rodzin odnawiając groby umieszcza stosowną inskrypcję, które upamiętniają żołnierzy Armii Krajowej i cywilnych uczestników powstania.
Wśród osób, które brały udział w marszu byli m.in. potomkowie pochowanych w Piotrkowie Trybunalskim powstańców. Marsz jest wspólną inicjatywą To wspólna inicjatywa piotrkowskiego Klubu Stefana Grota Roweckiego i Gazety Polskiej.
Bełchatów:
W Bełchatowie o 76 rocznicy Powstania Warszawskiego przypomną krzyże z nazwiskami poległych powstańców. – Każdego roku w kilku miejscach w mieście rozstawiane są krzyże. Jest ich 63, czyli tyle ile dni trwało powstanie. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie krzyże wystawiono w jednym symbolicznym miejscu – przez Urzędem Miasta Bełchatowa – mówi Jakub Kołodziejczak z bełchatowskiego magistratu.
Punktualnie o 17.00 w mieście zawyły syreny alarmowe, a mieszkańcy zatrzymali się na minutę. Przy pomniku Pamięci Bełchatowian na Placu Kościuszki odbyły się uroczystości miejskie. Przechodniom rozdawano kartki z kalendarza z datą 1 sierpnia 1944 rok, na których można znaleźć informacje o Powstaniu Warszawskim.
Sieradz, Wieluń, Wieruszów, Zduńska Wola:
W Sieradzu władze miasta złożyły kwiaty przy pomniku poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie przy ul. Powstańców Warszawy.
W Wieluniu o 17.00 odbył się apel pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Na godz. 18 później zaplanowano mszę świętą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. NNMP w Wieluniu.
W Wieruszowie strażacy ochotnicy wyjechali przed remizy aby syrenami wozów oznajmić wybicie Godziny W. Na godzinę 19.30 zaplanowano koncert na wieruszowskim rynku, który jest hołdem dla powstańców.
W Zduńskiej Woli tamtejsze muzeum przygotowało spotkanie z cyklu Podwieczorki z historią – “Powstaniec Warszawski, czy zawsze w panterce i ze STEN-em”.
Łowicz:
Miejskie obchody upamiętniające Powstanie Warszawskie zaplanowano na cmentarzu katedralnym. Miejscem spotkania były kwatery wojenne z okresu walk z 1939 roku oraz pomnik harcerzy z Szarych Szeregów, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Tomaszów Mazowiecki:
Uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar Powstania Warszawskiego zaplanowano na cmentarzu wojennym przy ul. Smutnej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Komendantów ZWZ-AK zlokalizowanych na Cmentarzu Rzymsko-Katolickim. `
Rawa Mazowiecka:
W godzinę „W” zostaną złożono kwiaty pod pomnikiem i na grobach powstańców na cmentarzu wojennym.
Zgierz:
Uroczystości w Zgierzu organizuje Klub im. Romana Dmowskiego. O 17:00 na Starym Cmentarzu przy ul. Ks. Skargi, wszystkie ofiary zrywu powstańczego zostały upamiętnione minutą ciszy. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach: Józefa Pietrzaka, Stefana Kałużyńskiego, porucznika Stanisława Pieczyraka, por. Barbary Rygiel, ppor. Wacława Bryszewskiego, Agnieszki Gajowczyk, Stanisława Kościelskiego, ks. kapitana Michała Kliszki, Jerzego Kliszki, Albina Kliszki oraz kapitana Mieczysława Roli-Danielewicza.
Więcej: Mija 76 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystości w Warszawie:
Punktualnie o godzinie 17:00, w hołdzie powstańcom, w Warszawie i wielu Polskich miastach zabrzmiały syreny alarmowe. Odezwały się również dzwony wszystkich warszawskich kościołów. 76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.
W stolicy od rana trwają uroczystości upamiętniające heroiczny zryw, który zakończył się po 63 dniach. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec, przed pomnikiem upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego. Wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i Marszałek Sejmu Elżbietą Witek złożył także wieńce na grobie generała Antoniego Chruściela “Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej i dowódcy Powstania Warszawskiego.
O godzinie 17:00 prezydent oddał również hołd powstańcom przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Premier Mateusz Morawiecki, w Muzeum Powstania Warszawskiego, złożył kwiaty pod dzwonem generała Antoniego Chruściela “Montera”, a także pod tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
Magdalena Dąbek, Piotr Durys, Monika Gosławska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS