Robotyzacja, wdrażanie nowych technologii, takich jak autonomiczne roboty mobilne (autonomous mobile robots, AMR), są często klasyfikowane jako inwestycje w technologię. Warto widzieć w nich jednak strategiczne narzędzia wspomagające firmę jako całość – przedsiębiorstwa zaczynają to dostrzegać. Zapewne z tego względu raporty branżowe wskazują, że rynek robotów mobilnych będzie rósł w latach 2019-2026 ze średnią roczną stopą wzrostu CAGR 21,5 proc. [1].
W jakich warunkach i dlaczego szczególnie korzystne jest włączenie robotów AMR do procesów intralogistycznych?
Dynamiczne środowisko produkcyjne lub magazynowe
Autonomiczne roboty mobilne to najbardziej zaawansowana technologicznie metoda automatyzacji transportu wewnętrznego. Zastosowanie ich do transportu materiałów, produktów czy półproduktów między produkcją a magazynem, do stref wysyłki lub pakowania, często oddalonych, oszczędza czas pracowników, którzy mogą dzięki temu realizować wyżej marżowe zadania, np. przygotować więcej partii wyrobów gotowych lub skupić się na kontroli jakości.
Roboty AMR mogą zastąpić także takie metody transportu wewnętrznego jak pociągi, wózki widłowe, AGV czy różnego rodzaju przenośniki. Zauważalne korzyści z wdrożenia to między innymi wyższa efektywność i zwiększone bezpieczeństwo – dotyczy to szczególnie stref, w których ludzie i maszyny pracują obok siebie.
Większość robotów MiR wdrożonych w zakładach na całym świecie pracuje w tej samej przestrzeni roboczej, w której poruszają się pracownicy. Dlatego tak ważne są funkcje bezpieczeństwa i inteligentny sposób nawigowania robotów. Roboty te wyposażone są między innymi w skanery laserowe 360 stopni, kamery 3D oraz czujniki zbliżeniowe, które dostarczają dane do algorytmu planującego przejazd. Mogą bezpiecznie nawigować wokół ludzi i przeszkód, na bieżąco optymalizując swoją trasę do celu, bez ryzyka kolizji.
Czytaj także: Ekspresowa cyfryzacja
Elastyczność i skalowalność
Roboty AMR po zmapowaniu przestrzeni w inteligentny sposób przemieszczają się wewnątrz budynku i nie wymagają przearanżowania pod ich kątem układu produkcyjnego czy otoczenia. W momencie zmian wynikających np. z zainstalowania kolejnych maszyn czy stworzenia dodatkowych stanowisk pracy, robot dostosuje swoją trasę do nowych warunków.
Tradycyjne systemy automatyki są mało elastyczne i w niewielkim stopniu skalowalne. Z kolei roboty AMR mogą z dnia na dzień realizować inne zadania transportowe, w zależności od bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Mogą być także wyposażone w odpowiednie moduły górne, zaczepowe lub systemy ułatwiające podnoszenie i transport palet o masie do 1 tony (w przypadku robotów MiR).
W dużych zakładach, magazynach czy obiektach sprawdza się wykorzystanie większej liczby robotów zarządzanych przez oprogramowanie optymalizujące pracę całej floty, poprzez np. kolejkowanie zamówień czy odsyłanie robota do strefy ładowania w odpowiednim momencie.
Wyzwania nowej normalności
Różnego rodzaju obostrzenia, m.in. te związane z zachowaniem zasady dystansu społecznego i określające górne limity osób pracujących w danej przestrzeni, także motywują firmy do szukania rozwiązań w robotyzacji. Roboty AMR pracują w sposób autonomiczny, a zlecenie im misji do zrealizowania nie wymaga od operatorów doświadczenia programistycznego. Mogą dzięki temu szybko przekształcić sposób transportu materiałów z ręcznego na automatyczny, wspierając zakłady w stosowaniu się do rygorystycznych warunków higienicznych lub zmniejszonej liczby dostępnych pracowników.
Nowa sytuacja uwydatniła także możliwości autonomicznych robotów mobilnych w kontekście potrzeb placówek medycznych czy zakładów opieki. Roboty są w stanie np. transportować leki czy środki higieniczne bez angażowania w ten proces personelu. Ponadto mobilne roboty autonomiczne zaczęły być testowane i wykorzystywane do innowacyjnych zastosowań mających na celu zmniejszenie ryzyka zakażania – m.in. do … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS