A A+ A++

– MF/KAS informuje:

– Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska wzięła udział w spotkaniu na temat „Gospodarka olejami zużytymi – założenia reformy i propozycja ustawy”.

– To kolejny raz gdy Global Compact Network Poland przedstawił analizę aktualnej sytuacji oraz ocenę skali szarej strefy w Polsce.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na to, że Polska od lat znajduje się w czołówce krajów UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jest to często efektem spalania przy ogrzewaniu złej jakości paliw, których wykorzystywanie w tym celu jest nielegalne. Jednym z przykładów są oleje odpadowe – tańsza pozostałość po zużytych olejach silnikowych. Pomimo przepisów o regeneracji lub utylizacji, spalanych jest rocznie kilkadziesiąt do 100 tys. ton olejów, w niezgodnych z przepisami instalacjach grzewczych, emitując bardzo toksyczne substancje.

„Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa mają świadomość, jak bardzo szkodliwe jest niewłaściwe gospodarowanie odpadami. Ostatnio rozbudowaliśmy elektroniczny system rejestracji i przewozu towarów SENT, który został wdrożony w 2017 r. Monitoruje on faktyczny przewóz określonych towarów i pozwala na szybkie reagowanie w przypadku, gdy trasa przewozu jest inna od zadeklarowanej w zgłoszeniu” – powiedziała wiceminister M. Rzeczkowska.

„Monitoringiem objęty jest także przewóz towarów, które są odpadami. W zgłoszeniach do rejestru SENT, podmioty gospodarcze są zobowiązane do wskazania sześciocyfrowego kodu tych towarów, zgodnego z katalogiem określonym w przepisach o odpadach. Dotyczy to przewozu odpadów ropopochodnych” – dodała.

Od wdrożenia systemu SENT, tj. od 18 kwietnia 2017 r. do 30 czerwca 2020 r. do rejestru zostało zgłoszonych ponad 10 mln 700 tys. zgłoszeń. Ponadto, w tym czasie:

– przeprowadzono ponad 1 mln 400 tys. kontroli przewozów realizowanych po drogach publicznych oraz koleją;

– zidentyfikowano ponad 16 tys. nieprawidłowości;

– zrealizowano ponad 2500 konwojów;

– pobrano ponad 2700 próbek;

– nałożono ponad 6700 zamknięć urzędowych.

SENT skutecznie przyczynił się do zmniejszenia szarej strefy, szczególnie w branży paliwowej i redukcji luki VAT w Polsce. W ciągu kilku ostatnich lat luka VAT zmniejszyła się z poziomu 24,2% w 2015 r. do około 12% w 2019 r.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa aktywnie uczestniczą w pracach nad nowelizacją ustawy o odpadach, współpracujemy w tym zakresie z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Klimatu. Chcemy ograniczyć niezgodne z prawem praktyki i zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlatforma telemedyczna haloDoctor.pl i strategiczne partnerstwo Ringier Axel Springer Polska
Następny artykułPodstawa prawna zwolnienia z VAT na fakturze