Rybiki cukrowe zwane także srebrzykami (ze względu na kolor i zwinność), nie są groźne dla człowieka, ale nie oznacza to, że są pożądanymi lokatorami w domu/mieszkaniu. Jak się pozbyć rybików z domu? Sprawa jest prostsza, niż myślisz, ale musisz uzbroić się w cierpliwość.
Rybik cukrowy jest bardzo zwinny, posiada długie czółka, ale jego długość nie przekracza 1 cm. Owady te uwielbiają wilgoć, ciepło i ciemność, więc nic dziwnego, że najczęściej można je zastać w łazience albo w kuchni. Mogą chować się w szufladach z jedzeniem, a także w piwnicy czy spiżarniach. Pozbycie się rybików z domu jest stosunkowo proste, lecz nie musisz obawiać się konsekwencji – owady nie stanowią zagrożenia dla człowieka, bo nie gryzą ani nie przenoszą żadnych chorób.
Zanim dowiesz się, jak się pozbyć rybików z domu, warto wiedzieć, co potrafią one zjeść, aby wiedzieć, gdzie działać. Jak sama nazwa wskazuje, rybik cukrowy uwielbia skrobię oraz cukry złożone, choć w rzeczywistości jest w stanie zjeść praktycznie wszystko. Może także podjadać papier, tapetę, książki, zdjęcia, ubrania z lnu, bawełny oraz mąkę i ziarna. Co ciekawe, srebrzyk może przetrwać nawet rok bez jedzenia, dlatego musisz pamiętać, że samo ograniczenie dostępu do jedzenia nie sprosta pozbyciu się rybików z domu.
Istnieje wiele sprawdzonych metod, które znacznie pomagają w pozbyciu się rybików z domu. W większości przypadków pomagają od razu, a czasem nawet zapobiegają ich namnażaniu.
Sposoby na rybiki cukrowe:
1. Wietrzenie łazienki – dobrze osuszaj łazienkę i inne pomieszczenia, aby utrudnić rybikom rozmnażanie. Usuwając nadmiar wilgoci, pozbędziesz się owadów raz-dwa.
2. Sprzątanie – wycieraj wszelki zawilgocenia, przeglądaj każdy zakamarek, bo regularne sprzątanie pozbawia rybiki pożywienia i kryjówki;
3. Wentylator – urządzenie ochroni przed pleśnią i grzybami;
4. Pochłaniacz wilgoci – woreczki z żelem krzemionkowym doskonale sprawdzą się w walce z rybikami;
5. Likwidacja szczelin – rybiki gnieżdżą się w drobnych szczelinach, dlatego za pomocą silikonu zabezpiecz potencjalne ryzykowne miejsca;
6. Lawenda i sok z cytryny – przetrzyj płytki wodą z cytryną albo umieść kulki na mole;
7. Przyprawy – cynamon i goździki odstraszają rybki w mgnieniu oka;
8. Kwas borowy – przetrzyj nim płytki albo wymieszaj go z cukrem pudrem. Uważaj – kwas jest trujący dla człowieka i zwierzaków, więc nie stosuj go, jeśli masz domowego pupila.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS