Nowa mutacja koronawirusa sprawiła, że wirus stał się bardziej zakaźny – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma Cell.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Cell, opiera się na wcześniejszych pracach zespołu, które wydane zostały na łamach portalu bioRxiv . Zobacz: Znamy już 6 mutacji koronawirusa
Nowa mutacja dominuje
Zespół przetestował próbki pobrane od pacjentów w Europie i Stanach Zjednoczonych i zsekwencjonował genomy. Analiza danych sekwencji genetycznych wirusa wykazała, że obecnie dominującą odmianą wirusa jest ta nowa, określona mutacją “G614”. Jak czytamy w opracowaniu, mutacja ta “prawie całkowicie zastąpiła pierwszą wersję rozpowszechnioną w Europie i Stanach Zjednoczonych, mutację zwaną D614”.
– Do 1 marca 2020 r. Wariant G614 był rzadki poza Europą, ale pod koniec marca jego częstotliwość wzrosła na całym świecie – czytamy.
Wirus bardziej zakaźny
Naukowcy stwierdzają, że nowa wersja wydaje się mnożyć szybciej w górnych drogach oddechowych, co sprzyja jego rozprzestrzenianiu. Jednak testy na 1000 hospitalizowanych pacjentach z COVID-19 w Wielkiej Brytanii wykazały, że nie odnotowano znaczącego pogorszego stanu zdrowia osób zarażonych nową mutacją koronawirusa względem pacjentów z pierwotnym szczepem wirusa.
Koronawirus wykorzystuje białko szczytowe S znajdujące się „na kolcach” wirusa do infekowania ludzkich komórek. Białko szczytowe wiąże się z enzymem konwertującym angiotensynę 2 (ACE2) w komórkach pacjenta.
Każda nowa mutacja wirusa utrudnia pracę nad nową szczepionką. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o doniesieniu naukowców, którzy stwierdzili, że opracowanie szczepionki COVID-19 , w związku ze tendencją wirusa do mutacji, stanie się cykliczną procedurą dla producentów leków.
“(…)nawet jeśli skuteczna szczepionka na Sars-CoV-2 zostanie opracowana, szybkie mutacje trendu ucieczki wirusa spod nadzoru immunologicznego spowodują, w krótkim czasie, nieskuteczność szczepionki (…) opracowanie szczepionki stanie się cykliczne – tak samo jak w przypadku szczepionki na grypę.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS