Po czwartkowych nawałnicach i ulewach, jakie nawiedzały różne regiony naszego kraju, piątek także zapowiada się pod znakiem niebezpiecznych zjawisk pogodowych.
Burze od rana do wieczora
Komórki burzowe zaczną rozwijać się już przed południem na wschód od linii Kołobrzeg – Poznań – Opole, z najbardziej intensywnymi zjawiskami, spodziewanymi w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Ziemię Łódzką, Mazowsze po Małopolskę (szczególnie wschodnią część) i Podkarpacie. Jak informują Polscy Łowcy Burz tam burzom, które przemieszczać się będą wolno na północ – północny-zachód, a niektóre będą stacjonarne, mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu, których suma może osiągać punktowo nawet 40-50 mm w ciągu godziny.
“Tak silny opad praktycznie zawsze kończy się podtopieniami i zalaniami, a nawet powodziami błyskawicznymi. Lokalnie burzom mogą towarzyszyć silne, szkwałowe porywy wiatru oraz opady gradu (szczególnie we wschodniej i północno-wschodniej Polsce)” – ostrzegają Łowcy Burz.
I przestrzegają: “Biorąc pod uwagę stosunkowo niski poziom podstawy chmur konwekcyjnych oraz obecność obszarów wirowej cyrkulacji powietrza wraz z licznymi liniami zbieżności wiatru przyziemnego, należy uwzględnić również ryzyko rozwoju zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni rozwiniętego leja od podstawy chmury do powierzchni ziemi. Największe ryzyko rozwoju tych zjawisk będzie w pasie od Pomorza Gdańskiego po Małopolskę i Podkarpacie”.
Możliwe podtopienia
Przed burzami ostrzega także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, w części zachodniopomorskiego, w mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i części lubelskiego. Wolne od wyładowań będą tylko tereny w pasie graniczącym z Niemcami.
IMGW wydało także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami wód w pasie od Bielska-Białej (alert 2. stopnia dla rzeki Soły) przez Katowice, Skierniewice, Warszawę aż po Suwałki.
“W obszarach występowania obserwowanych i prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych bądź alarmowych.” – czytamy w ostrzeżeniu hydrologicznym IMGW.
Weekend także zapowiada się gorący, parny i burzowy. Grzmieć i padać będzie także w nadchodzącym tygodniu, ale według synoptyków zjawiska nie powinny być już tak gwałtowne i intensywne jak w tym tygodniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS