A A+ A++

Przełożone z maja na koniec czerwca br. wybory prezydenckie zbliżają się dużymi krokami. Już 28 czerwca część z nas pójdzie do lokali wyborczych oddać swój głos na wybranego kandydata, a część odda swój głos w sposób korespondencyjny. Prezydent RP jest wybierany na 5-letnią kadencję, a urzędowanie obecnego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia tego roku. 

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy, który przypada w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. Z powodu panującej na świecie, a co za tym idzie pandemii wirusa SARS-CoV-2 nie odbyły się wybory planowane na 18 maja br. Zgodnie z nowym zarządzenie, głos na przyszłego prezydenta Polski oddamy 28 czerwca br. Głosowanie podczas wyborczej niedzieli w lokalach wyborczych trwać będzie od godz. 7.00 do godz. 21.00.

Od 8. do 22 czerwca 2020 r. każdy wyborca może sprawdzić w urzędzie gminnym, czy został uwzględniony w spisie wyborców. Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy, który zawiera dane osobowe umożliwiające odnalezienie wyborcy w spisie. Wnioski o udostępnienie spisu wyborców można składać od poniedziałku do piątku w Urzędzie Miejskim w Starachowicach ul. Radomska 45, w godzinach od 7.30 do 15.00 do skrzynki podawczej. Wnioski o udostępnienie spisu wyborców dostępne są na stronie internetowej Starachowice.eu w zakładce dla mieszkańca/ewidencja ludności/druki do pobrania

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. W Starachowicach, wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Starachowicach do 26 czerwca 2020 r. Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę.  Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. Niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.

Obywatele czasowo przebywający np. w Starachowicach mogą wystąpić z wnioskiem o dopisanie do spisu wyborców. Wniosek składa się w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Starachowicach, najpóźniej do 23 czerwca 2020 r. Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Z wnioskiem o wpisanie do stałego rejestru wyborców mogą wystąpić: wyborcy stale zamieszkali w danej miejscowości (np. w Starachowicach) bez zameldowania na pobyt stały, wyborcy nigdzie niezamieszkali, stale przebywający w danej gminie lub wyborcy stale zamieszkali w gminie, ale pod innym adresem niż adres zameldowania na pobyt stały. Z uwagi na fakt, iż zgodnie z art. 20 § 2 Kodeksu wyborczego włodarz gminy jest zobligowany przed wydaniem decyzji o wpisaniu do rejestru sprawdzić, czy osoba wnosząca wniosek spełnia warunki stałego zamieszkania w gminie pod oznaczonym adresem. Dlatego należy przedstawić dowody potwierdzające stałe zamieszkiwanie pod wskazanym we wniosku adresem: oświadczenie o stałym zamieszkaniu, tytuł prawny do lokalu (akt notarialny, umowa najmu mieszkania), oświadczenie właściciela, najemcy mieszkania, lub innych osób wspólnie zamieszkujących potwierdzające pobyt w lokalu lub inne dokumenty potwierdzające związek z lokalem, w którym ma nastąpić wpisanie do rejestru wyborców np. rachunki dot. przedmiotowego lokalu wystawione na wyborcę ubiegającego się o wpisanie do rejestru czy też potwierdzenie rozliczenia podatku, w którym wyborca wskazał adres zamieszkania w danej miejscowości (tylko strona PIT-u gdzie jest adres zamieszkania).

***

Podczas tegorocznych wyborów prezydenckich będzie można oddać w sposób korespondencyjny. W ten sposób głosować mogą osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, albo nie będą mogły głosować w lokalu wyborczym w niedzielę 28 czerwca. Chęć głosowania korespondencyjnego trzeba jednak odpowiednio wcześnie zgłosić za pośrednictwem strony internetowej gov.pl albo w urzędzie gminy. Zamiar takiego głosowania należy zgłosić do wtorku 16 czerwca 2020 roku.

Jeśli w dniu wyborów dana osoba będzie na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do wtorku 23 czerwca 2020 roku. Natomiast jeśli u danej osoby obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zacznie się po 23 czerwca 2020 r., to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do piątku 26 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania w II turze wyborów prezydenckich 2020. Oznacza to, że pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego, dokonanym przed pierwszym głosowaniem. Jeśli dana osoba będziesz chciała zagłosować korespondencyjnie tylko w II turze wyborów 2020, to musi to zgłosić najpóźniej do poniedziałku 29 czerwca. Wskazywany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Jeśli chce się głosować w innej gminie niż posiada się meldunek należy dopisać się do spisu wyborców, ale przed upływem terminu zgłoszenia głosowania korespondencyjnego.

Pakiet wyborczy 2020 wyborcy otrzymają od urzędu gminy najpóźniej 5 dni przed wyborami i najpóźniej 2 dni przed wyborami – jeśli w dniu wyborów daną osobę obowiązuje kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych. Do piątku 26 czerwca należy wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla spisu wyborców albo zanieść kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu). W dniu wyborów, w godzinach głosowania (od 7:00 do 21:00) można zanieść kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla twojego spisu wyborców.

Ewentualna II tura zaplanowana jest na niedzielę, 12 lipca br.

/azab/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrowianin złapany po pościgu na terenie Kalisza
Następny artykułOby w Monako tego nie widzieli! Majecki i Górnik dodają lidze nieco pieprzu