A A+ A++

O autorze

Ransomware Tycoon to kolejne oprogramowanie szyfrujące, które jest wykorzystywane w ramach najnowszej kampanii fałszywych wiadomości. Celem jest oczywiście nakłonienie ofiary do pobrania zainfekowanego załącznika z e-maila, który w tym przypadku zaszyfruje część plików na dysku komputera (lub serwera) i zostanie wykorzystany do szantażu. Oszuści zażądają zapłaty w bitcoinach w zamian za przekazanie klucza deszyfrującego, który jest niezbędny do odzyskania danych.

O ile ten schemat znany jest od lat i nie powinien być dla nikogo zaskakujący, tak techniczna strona ataku z oprogramowaniem Tycoon jest już dość nietypowa. Jak bowiem podaje serwis ZDNet, Tycoon zaszyty jest w plikach Jimage związanych z Javą, a tym samym wymaga środowiska uruchomieniowego – JRE. Z tego samego powodu szkodliwy kod trudniej jest rozpoznać, a w konsekwencji może łatwiej dotrzeć do większej liczby odbiorców, niezauważony przez skanery w pocztach.

Tycoon okazuje się być szkodliwy zarówno dla środowisk z Windowsem, jak i Linuksem. Szyfruje pliki, zmieniając ich rozszerzenia na .redrum, .grinch lub .thanos, zaś atakujący żądają zapłaty, by przywrócić urządzenie do poprzedniego stanu. Ciekawostką jest deklarowane uzależnienie wysokości zapłaty za klucz deszyfrujący od czasu, w jakim zostanie podjęta decyzja przez ofiarę.

Co ciekawe, pierwsze przypadki tego typu ataków były wykrywane już w grudniu ubiegłego roku. Najnowsza fala wiadomości z wykorzystaniem Tycoona może więc sugerować, że działania oszustów są przynajmniej w pewnym stopniu skuteczne, skoro zdecydowano się je powtórzyć.

Jak zwykle w takich sytuacjach, przypominamy o konieczności wielokrotnego weryfikowania wiadomości e-mail, szczególnie gdy zawierają podejrzane załączniki lub linki. Nie bez znaczenia jest także regularne wykonywanie kopii zapasowych ważnych plików, by w razie ewentualnej wpadki móc po prostu zignorować atakujących, wyczyścić komputer, a pliki przywrócić ze wspomnianego backupu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMłodego motocyklistę miał zabrać śmigłowiec. Nie zabrał
Następny artykułProgramiści w czasie pandemii zarabiają jeszcze lepiej