A A+ A++

Na skutek ocieplającego się klimatu modliszka zwyczajna wędruje coraz dalej na północ. W Polsce spotykana jest już nawet w Elblągu i Suwałkach. Nie jest groźna, ale nie wolno jej dotykać!

d2kav8j

Modliszka zwyczajna (mantis religiosa) lubi ciepłe, a nawet upalne lata i nie przeszkadzają jej długie okresy bez opadów. Susza nawet jej sprzyja. Owad, który w 18 wieku docierał zaledwie w rejony Polski południowo-zachodniej dziś rozpanoszył się w całej Polsce.

– W latach 50. i 60. siedliska modliszki zwyczajnej występowały w okolicach Skarżyska-Kamiennej, na Wyżynie Małopolskiej czy w Puszczy Sandomierksiej – mówi w rozmowie z WP Tech mgr. Inż. Ewa Sady z SGGW. – Od roku 2014 można zaobserwować modliszki praktycznie na terenie całej Polski, ma to ewidentny związek z wzrostem średniej temperatury spowodowanej zmianą klimatu.

Gdzie można znaleźć modliszkę zwyczajną?

Modliszkę w Polsce można spotkać na łąkach, pastwiskach, na skraju lasów oraz na terenach ruderalnych (torowiska kolejowe, opuszczone budynki i konstrukcje, itp.). Cechą wspólną tych miejsc będzie zawsze duże nasłonecznienie, bo modliszki lubią ciepło. Można je spotkać w okresie od lipca do października.

d2kav8j

Gatunek, który występuje w Polsce, modliszka zwyczajna, jest pod pełną ochroną i jest wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, która dokumentuje ginące gatunki. Oznacza to, że dziko spotkanych modliszek nie wolno zabierać do domu, hodować, handlować nimi, ani nawet dotykać. Natomiast preferowaną czynnością jest zrobienie im zdjęcia.

Czy modliszka w Polsce jest niebezpieczna?

Modliszka zwyczajna występuje w Polsce w dwóch kolorach: zielonym oraz brązowo-brunatnym, w zależności od otoczenia, w którym się rozwijała. Chociaż modliszka potrafi wyglądać groźnie zwłaszcza przyjmując pozę z rozpostartymi skrzydłami i przednimi odnóżami gotowymi “do ataku” to dla człowieka jest bezpieczna.

d2kav8j

– Przednie odnóża modliszki zwyczajnej są stosunkowo silne – mówi ekspertka, – potrafią utrzymać dorosłego konika polnego, który jest dość “mięsistym” owadem. Ale człowiekowi nie są w stanie zrobić krzywdy, mogą co najwyżej uszczypnąć.

Wikimedia Commons

Czy można hodować modliszki?

W Polsce można hodować kuzynów modliszek zwyczajnych, a najpopularniejsze są modliszki kwiatowe, zwane też storczykowymi. Różnią się od zwyczajnych pięknym ubarwieniem przypominającym płatki storczyków. Tych na wolności jednak nie zobaczymy, bo wymagają bardzo konkretnych warunków termicznych: temperatury od 26 do 30 stopni Celsjusza i wysokiej wilgoci. Ta nawet jeśli ucieknie z hodowli to nie przeżyje długo na wolności.

Samice modliszki zwyczajnej osiągają do 75 mm długości ciała, a samce od 40 do 60 mm. Podczas kopulacji, która może trwać od kilku do kilkunastu godzin zmęczona samica często zjada samca, bo jest łatwym źródłem energii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzybyli na czas, uratowali kobietę
Następny artykułWystąpienie 15-letniego Macieja