Przedsiębiorcy, którzy w związku z trudną sytuacją wywołaną koronawirusem zdecydują się zaciągnąć kredyt, będą mogli otrzymać dopłaty do oprocentowania. Trzeba będzie tylko spełnić pewne warunki.
Takie rozwiązania przewiduje projekt tarczy 4.0, która jest już w Sejmie. To kolejny obszerny akt prawny, który zawiera zmiany w wielu dziedzinach prawa. Tu skupimy się na dopłatach do kredytów.
Kredyt limitowany czasowo
Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych mają dotyczyć tych pożyczek, które przedsiębiorcy wezmą do końca 2020 r. I mają objąć przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych wynikających z rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. A także działań podejmowanych w celu ich zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Ruszają unijne dotacje obrotowe dla polskich firm z sektora MŚP
Dopłaty do oprocentowania będą stosowane do kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych, zarówno w rachunku kredytowym, jak i w rachunku bieżącym, udzielanych w złotych, w celu zapewnienia płynności finansowej, w szczególności krótkoterminowej i średnioterminowej, utraconej lub zagrożonej utratą w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.
Warto jednak podkreślić, że dopłaty będą stosowane do kredytów udzielonych na podstawie umów kredytu zawartych od dnia wejścia w życie ustawy – tarczy antykryzysowej 4.0, a także do kredytów udzielonych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli umowy te zostaną dostosowane do warunków określonych w ustawie. W tym celu konieczne będzie podpisanie z bankiem stosowanego aneksu.
Warunki do spełnienia
Oczywiście samo zawarcie umowy kredytowej na ratowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa nie wystarczy, aby dopłatę do oprocentowania otrzymać.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa – jak skorzystać z pomocy
W projekcie ustawy przewidziano, że o kredyt z dopłatami będzie mógł ubiegać się przedsiębiorca, który:
- na 31 grudnia 2019 r. nie spełniał kryteriów przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.).
- wykonuje w Polsce działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców, lub działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, lub zawiesił wykonywanie tej działalności po 1 lutego 2020 r. w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.
- nie zaciągnął innego kredytu na podstawie ustawy.
- utracił płynność finansową rozumianą jako zdolność do spłaty w terminie wymagalnych zobowiązań lub jest zagrożony utratą płynności finansowej, w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.
CZYTAJ TAKŻE: Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu
Wniosek o udzielenie kredytu z dopłatami trzeba będzie złożyć do banku udzielającego kredytów z dopłatami. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia 2020 r.
Do wniosku koniecznie trzeba będzie dołączyć dokumenty potwierdzające utratę płynności finansowej lub zagrożenie utraty płynności finansowej oraz inne dokumenty. Oraz oświadczenia wymagane przez bank, wynikające z jego wewnętrznych procedur. Przedsiębiorca będzie składał również oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, o spełnianiu warunków uprawniających do otrzymania kredytu z dopłatą.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Dla kogo postojowe? Minister wyjaśnia
Bank będzie zawierał umowę kredytu z przedsiębiorcą, który złożył kompletny wniosek, oraz po zweryfikowaniu spełnienia przez przedsiębiorcę warunków ustawy. To bank będzie weryfikował spełnienie tych warunków. Jeśli wniosek będzie niekompletny to bank skontaktuje się z przedsiębiorcą w celu jego uzupełnienia. To bank będzie podejmował decyzję o przyznaniu kredytu w każdym przypadku.
Dopłat udzieli BGK
Kredytów z dopłatami do oprocentowania będą udzielały banki, które zawrą z BGK umowę o współpracy. Lista banków udzielających kredytów z dopłatami zostanie opublikowana na stronie internetowej BGK.
Dopłaty będą wypłacane w okresach miesięcznych zbiorczo w odniesieniu do wszystkich umów kredytu z dopłatami zawartych przez bank. Dopłaty wypłacane będą za okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od zawarcia umowy kredytu z dopłatą.
CZYTAJ TAKŻE: Czy rynkom Zatoki Perskiej grozi wstrząs popytowy?
Oprocentowanie kredytu z dopłatą naliczane będzie według stawki określonej w umowie kredytu z dopłatą, z zastrzeżeniem, że oprocentowanie to nie może być wyższe niż średnie oprocentowanie pozostałych kredytów obrotowych udzielanych przez bank.
Kwota dopłaty będzie zależna od wielkości firmy, która taki kredyt otrzyma. Projekt przewiduje, że dopłata będzie stanowić:
- część odsetek należnych bankowi i odpowiadać będzie, w przypadku:
- mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia 651/2014 – 2 pkt proc.
- innego przedsiębiorcy – 1 pkt proc.
- całość odsetek należnych bankowi, jeżeli oprocentowanie kredytu z dopłatą nie przekracza odpowiednich wartości z pkt 1 dla wskazanych tam kategorii przedsiębiorców.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Dla kogo dopłata do pensji? Nie dla wszystkich
Proj … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS