27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze, w pełni wolne, wybory w Polsce po II wojnie światowej – nie parlamentarne, nie prezydenckie, ale samorządowe. Tu, w samorządach po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowaliśmy o przyszłości naszego kraju w sposób zupełnie nieskrępowany. 27 maja minie 30 lat od pierwszych – uważanych za w pełni wolne po II wojnie światowej – wyborów samorządowych.
Te minione 30 lat to był dobry okres dla Garwolina. Miasto zmieniło się zarówno pod względem urbanistyczno – gospodarczym, jak i społecznym – podkreśla Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak – Pojawiły się nowe obiekty, bez których trudno sobie wyobrazić dzisiejszy Garwolin jak: obwodnica, pływalnia miejska „Garwolanka”. 30-lecie samorządności to święto aktywnych, przedsiębiorczych mieszkańców – działających społecznie na rzecz wspólnego dobra.
Niestety sytuacja związana z epidemią, wymusiła na nas przeformułowanie obchodów 30-lecia samorządu. Uroczyste obchody planujemy zorganizować we wrześniu br – jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli. Teraz jednak, wraz z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną, Centrum Sportu i Kultury i z portalem Garwolin.org zapraszamy na wirtualne obchody 30-lecia samorządności. Zapraszamy do podróży w czasie do Garwolina sprzed lat. Przygotowaliśmy dla Państwa galerie zdjęć, przegląd wydarzeń miejskich z lat 1990-2020, wspomnienia samorządowców, konkursy.
W 1990 roku, w Garwolinie, podobnie jak w całej Polsce zmieniano nazwy ulic i placów przywracając stare nazewnictwo, lub zastępując nowymi nazwami. Ulicę Marzysza zmieniono na Żwirki i Wigury, Armii Czerwonej na Aleję Legionów, 1 Maja na Jana Pawła II, Waryńskiego na Polską, Buczka na 3 Maja a 22 Lipca nazwano Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To nie jedyne zmiany, jakie zaszły w ciągu tych trzech dekad. Zachęcamy do śledzenia profilu Miasta Garwolin na facebooku. To będzie tydzień z samorządem!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS