A A+ A++

Grill na balkonie

W okresie majówkowym co roku pojawia się pytanie: czy można rozpalić grilla na balkonie? W obecnych czasach pandemii nabiera ono na sile. Zalecenia zachowania dystansu i ograniczenia kontaktów niemalże wykluczają możliwość wspólnego grillowania na działce ze znajomymi. Czy możemy to w takim razie robić sami w domowym zaciszu, np. na balkonie?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rozpalenie grilla na balkonie nie jest bowiem nigdzie zakazane i będzie konieczność posiłkowania się przepisami rozsianymi w różnych aktach prawnych.

– W przypadku grillowania na balkonie należy rozróżnić dwa przypadki. Pierwszy, to użycie tradycyjnego węglowego grilla. Musimy pamiętać, że jest to przecież urządzenie, w którym mamy otwarty ogień lub bardzo gorący i żarzący się węgiel. To właśnie „otwarty ogień” w grillu powoduje, że rozpalanie takich urządzeń na balkonie może być potraktowane jako naruszenie przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków – mówi Adam Walas, prawnik, Prezes Fundacji Smart Law.

Chodzi tutaj konkretnie o par. 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719), zgodnie z którym zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

– Nie trudno sobie wyobrazić, że przy otwartym oknie, przy powiewie wiatru, zająć ogniem może się np. firanka. Właśnie z tego powodu rozpalanie grilla na balkonie uważa się za czynność zabronioną, za którą grozi odpowiedzialność. W skrajnym wypadku, gdy dojdzie do pożaru, nierozważny fan karkówki może zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa sprowadzenia katastrofy, stypizowanego w art. 163 kodeksu karnego – tłumaczy Adam Walas. Jest ono zagrożone nawet karą do 10 lat pozbawienia wolności.

zobacz także:

To może elektryczny?

Czy wyjściem z takiej sytuacji będą zyskujące coraz większą popularność grille elektryczne? Zdaniem eksperta tak, chociaż nie należy zapominać, że również w ich przypadku zastosowanie mają przepisy ww. rozporządzenia. – Możliwość rozstawienia i uruchomienia tego urządzenia zależy od tego, czy jego zewnętrzne części nagrzewają się powyżej 100 stopni Celsjusza – wyjaśnia Adam Walas.

Z kolei Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej na swojej stronie internetowej wskazuje, że „ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy Podhala mogą bezpłatnie wykonać badanie przesiewowe raka jelita grubego i to w pełnym znieczuleniu! (art. sponsorowany)
Następny artykułCzy w tajnym pomieszczeniu w kościele znajduje się skarb?