A A+ A++

Od ogłoszenia przez rząd decyzji o otwarciu żłobków i przedszkoli, w Sanoku trwają intensywne konsultacje pomiędzy organem prowadzącym, dyrektorami placówek oraz rodzicami, opiekunami  i sanepidem. Na terenie Miasta funkcjonują 4 przedszkola i 2 żłobki. Do przedszkoli uczęszcza łącznie 1059, zaś do żłobków 191 dzieci. Po przeprowadzonej analizie zebranych danych dotyczących liczby dzieci, które miałyby skorzystać z opieki przedszkoli i żłobków w Sanoku, samorząd miasta zadecydował o otwarciu tych placówek zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, głównego inspektora sanitarnego i ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej od 11 maja br., przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa zarówno dzieciom, opiekunom jak i pracownikom.

W placówkach obecnie są przygotowywane sale, zabawki, pomoce dydaktyczne i sprzęty, które będą mogły być systematycznie poddawane dezynfekcji. Dyrektorzy jednostek opracowują niezbędne procedury wewnętrzne, aby zapewnić wychowankom, nauczycielom i pracownikom obsługi bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Samorząd aktualnie stara się zapewnić każdej jednostce, zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi podstawowe środki ochrony i higieny osobistej, płyny do dezynfekcji, bezdotykowe termometry oraz inne niezbędne wyposażenie.

Według wytycznych ministerialnych, pierwszeństwo przyjęcia powinno dotyczyć dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i obojga pracujących rodziców.  Rodzicowi dziecka, któremu samorząd nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyraża taką chęć, będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Do PS nr 1, które prowadzi 9 oddziałów dla 181 dzieci, 12 rodziców zgłosiło zapotrzebowania na zapewnienie opieki, będą tu funkcjonować 2 oddziały.

Do PS nr 2, gdzie funkcjonuje 12 oddziałów dla 300 dzieci, zgłosiło się 42 dzieci, dyrekcja placówki potwierdziła gotowość otwarcia 4 oddziałów.

PS nr 3 jest 15 oddziałów dla 364 dzieci, natomiast dla 40 dzieci rodzice zgłosili zapotrzebowanie na zapewnienie opieki.  W przedszkolu tym zostaną otwarte 4 oddziały.

Do PS nr 4, w którym funkcjonuje 9 oddziałów i gdzie uczęszcza 214 dzieci, żaden z rodziców nie wyraził chęci skorzystania z opieki.

Do Żłobka Samorządowego nr 1, który zapewnia opiekę 105 dzieciom, rodzice zgłosili 24 dzieci i uruchomione zostaną wszystkie 4 oddziały. Podobnie sytuacja wygląda w Żłobku Samorządowym nr 2, do którego uczęszcza 86 dzieci w trzech grupach. Rodzice zgłosili 22 dzieci i trzy oddziały zostaną uruchomione.

Do placówek powróci ogółem 140 dzieci i zostanie uruchomionych 17 grup. Sytuacja jest dynamiczna i samorząd oraz placówki w dalszym ciągu są w kontakcie z rodzicami ws. przyjmowania dzieci i uruchamiania kolejnych grup, tam, gdzie limit przyjęć na to pozwala. Decyzją Wojewody Podkarpackiego, wszystkie przedszkola i żłobki, które wznowią działalność, zostaną zaopatrzone w środki dezynfekcyjne. Zostaną one rozdysponowane za pośrednictwem Wojsk Obrony Terytorialnej i organów prowadzących w dniu otwarcia placówek.  Placówki otrzymają również 40 litrów płynu do dezynfekcji rąk na placówkę.

Materiał nadesłany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzeum Regionalne w Brzozowie dostępne dla zwiedzających
Następny artykułWinnicki: Po 30 latach partia znów jest wszystkim, a państwo niczym