Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozstaniu mają dwie drogi – rozwód albo separację. Czym rozwód różni się od separacji?
Kiedy sąd orzeka separację?
Orzeczenie separacji jest możliwe, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. Jednakże mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.
Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2
Kiedy sąd orzeka rozwód?
Orzeczenie rozwodu jest możliwe, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Zobacz również:
Rozwód a separacja – różnice
Czym rozwód różni się od separacji:
- Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa.
- Rozwód pozwala na zawarcie nowego małżeństwa, a separacja nie.
- Separacja może mieć charakter czasowy natomiast rozwód powoduje definitywne zakończenie małżeństwa.
- Po orzeczeniu separacji nie można wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem, po rozwodzie jest taka możliwość przez 3 miesiące.
A jakie skutki wystąpią zarówno w przypadku rozwodu, jak i separacji?
- Ustanie wspólności majątkowej – zarówno rozwód, jak i separacja prowadzą do rozdzielności majątkowej.
- Sąd orzeknie o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, o wysokości alimentów na dzieci oraz może ograniczyć władzę jednego z rodziców zarówno przy rozwodzie, jak i przy separacji.
- Sąd orzeknie o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, a w niektórych sytuacjach może dokonać podziału majątku.
- Sąd orzeknie także, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia (chyba, że każdy z małżonków zawnioskuje, aby sąd nie orzekał o winie).
- Skutki ustalenia winy w przypadku orzeczenia separacji są identyczne, jak w przypadku rozwodu (mają wpływ na orzeczenie alimentów na rzecz małżonka/byłego małżonka).
- Małżonkowie nie dziedziczą po sobie z mocy ustawy (oznacza to, że dziedziczenie jest możliwe tylko, gdy małżonek/były małżonek zostanie wskazany w testamencie).
Polecamy serwis: Rozwody
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS