Kształtuje empatię, skłania do myślenia, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, pogłębia wiedzę i odstresowuje. To tylko niektóre z zalet czytania książek, które wykorzystują wychowawcy w procesie resocjalizacji skazanych. Bo czytać można wszędzie, w więzieniu również. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu przygotowali ciekawe inicjatywy promujące czytelnictwo nie tylko wśród osadzonych, ale także członków ich rodzin.
Tegoroczna edycja ma przypomnieć o możliwości otwarcia się na innych pomimo dystansu i podróżowania dzięki wyobraźni.
Czytanie online…
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia wychowawcy zorganizowali spotkanie skazanych z ich dziećmi lub wnukami, podczas którego osadzeni przeczytali im wybraną przez siebie bajkę. Niestety z uwagi na aktualną sytuację – epidemia koronawirusa – spotkanie odbyło się za pomocą komunikatora internetowego. Dzieciom bardzo podobało się to niecodzienne spotkanie. Skazani przyznali bowiem, że będąc na wolności raczej nie czytali swoim dzieciom.
To było dla mnie nowe doświadczenie. Bo będąc na wolności nie czytałem mojemu synowi. Nie miałem na to czasu, zawsze było coś ważniejszego. Cieszę się, że wybrana przeze mnie bajka bardzo go zainteresowała. Po opuszczeniu zakładu karnego zamierzam czytać mu częściej – powiedział Maciej, który odbywa karę w zabrzańskiej jednostce.
I zakładki do książek
Kolejną inicjatywą mającą na celu zachęcenie skazanych do czytelnictwa był konkurs na zakładkę do książki. Osadzeni podczas tworzenia prac konkursowych wykazali się wyobraźnią i kreatywnością. Jedni, aby zwyciężyć postawili na wymyślenie oryginalnego hasła na zakładkę do książki, a inni na technikę wykonania i nieoczywisty kształt. Wielu skazanych wzięło udział w konkursie z myślą o swoich bliskich: dzieciach, partnerkach i to właśnie dla nich zrobili spersonalizowane zakładki, które po rozstrzygnięciu konkursu zamierzają im wysłać w liście.
Ponadto w oddziałach mieszkalnych skazani pod opieką wychowawców stworzyli gazetki promujące czytelnictwo. W ten sposób kadra penitencjarna chce zachęcić skazanych do czytania książek, a także pobudzić ich kreatywność oraz zacieśnić ich więzi z dziećmi poprzez wspólne czytanie bajek.
“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Skazani zazwyczaj do czytania książek przekonują się dopiero w trakcie odbywania kary. Bowiem książka pozwala chociaż na chwilę przenieść się w inne, ciekawe miejsce, zapomnieć o problemach i monotonii więziennego życia. To szczególnie istotne w aktualnej sytuacji. Bowiem epidemia koronawirusa spowodowała, że w jednostkach penitencjarnych wprowadzono działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie zakażeniom m.in. wstrzymanie widzeń na terenie zakładów karnych, przepustek, zatrudnienia poza terenem jednostki, dlatego też osadzeni mają trochę więcej czasu do zagospodarowania. A przecież jak powiedziała Wisława Szymborska ,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Książka – narzędzie resocjalizacji
Oczywiście w czytaniu książek w więzieniu nie chodzi tylko o zabawę. Bo czytanie przynosi wiele korzyści dla psychicznego, a przez to także fizycznego zdrowia i osobistego rozwoju. Poprzez odpowiedni dobór literatury można osiągać cele wychowawcze i resocjalizacyjne: kształtować empatię, postawy prospołeczne, wskazywać konstruktywne sposoby rozwiązywania problemów i radzenia sobie z emocjami – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.
Czy to nie przesada?
Szeroki wachlarz Inicjatyw podejmowanych przez funkcjonariuszy służby więziennej promujących czytelnictwo wśród osadzonych może budzić sceptycyzm części społeczeństwa. Bo przecież skazani mają odbywać karę, a nie czytać i miło spędzać czas w więzieniu. Kara ta jednak polega na pozbawieniu wolności, a nie pozbawieniu dostępu do kultury – tłumaczy ppor. Jabłońska.
Przecież wszystkim nam zależy, aby więźniowie po opuszczeniu zakładu karnego potrafili właściwe funkcjonować w społeczeństwie i nie naruszali przepisów prawa. A książki są jednym z narzędzi, które w tym pomagają. Wielu skazanych właśnie dzięki lekturze przemyślało swoje zachowanie i dostrzegło, że można postępować inaczej. Wielu zaczęło czytać książki właśnie w więzieniu, a następnie zdobyło wykształcenie w przywięziennych szkołach . Dlatego warto promować czytelnictwo wśród skazanych –dodaje.
Biblioteka za murem
W bibliotece Zakładu Karnego w Zabrzu znajduje się około 7430 książek o różnej tematyce. Korzysta z niej aktualnie 284 skazanych. W 2019 roku skazani odwiedzili bibliotekę, aż 3739 i wypożyczyli 5259 pozycji. Duża Ilość przeczytanych pozycji pokazuje jak ważną rolę spełniają książki w izolacji penitencjarnej. W tym roku osadzeni wypożyczyli ponad 1400 książek.
Czytają fantastykę, horrory, biografie, literaturę faktu i poezję. Każdy znajdzie coś dla siebie. W bibliotece znajdują się także audiobooki. Dzięki nim z licznych zalet kontaktu z literaturą mogą również korzystać osoby z wadą wzroku. Audiobooki otrzymaliśmy w ramach współpracy m.in. z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. W bibliotece jest także wiele książek z zakresu resocjalizacji i psychologii, z których korzystają funkcjonariusze – informuje wychowawca.
23 kwietnia – ważna data w historii literatury światowej
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa – to rocznica urodzin lub śmierci wielkich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Władimir Nabokow. W Polsce obchodzimy je od 2007 roku. W tym roku na całym świecie, z uwagi na epidemię COVID-19, święto to będzie inne niż dotychczas.
Lekarstwo dla duszy
“Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów” – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS