A A+ A++

Zachowanie wlaściwej higieny w trakcie robienia zakupów może uchronić nas przed zarażeniem koronawirusem

Czy koronawirus może przenosić się przez żywność? Jak właściwie i bezpiecznie robić zakupy? Czy za sprawunki można płacić gotówką? Takie pytania zadajemy sobie w ostatnim czasie dość często. Podczas epidemii koronawirusa trzeba wiedzieć – dla dobra własnego i innych – jak właściwie postępować w codziennych sytuacjach, także w sklepie.

Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego czytamy, że nie ma dowodów na to, by żywność była bezpośrednim źródłem zakażenia, a do namnażania koronowirus potrzebuje gospodarza, czyli człowieka. Dlatego właśnie zarówno podczas robienia zakupów, jak i przygotowywania pożywienia należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Dotyczy to zarówno producentów artykułów spożywczych, hurtowników, sprzedawców, jak i klientów sklepów.

Jak pracownicy sklepów spożywczych mogą dbać o siebie i swoich klientów?

  • Sprzedawcy, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami, powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Pilnowanie tego, by w sklepie jednorazowo przebywało od dwóch do trzech osób, obsługiwanie zza przezroczystej przegrody, np. z pleksy, rękawiczki ochronne, maseczki zasłaniające usta i nos, częste mycie i dezynfekowanie blatów, taśm, klamek czy przyjmowanie płatności kartą to tylko niektóre z działań prewencyjnych podejmowanych przez właścicieli i ekspedientki w sklepach spożywczych.
  • Pracownicy branży spożywczej muszą przy tym pamiętać o częstym myciu i/lub dezynfekowaniu rąk, szczególnie przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, i to bez względu na to, czy jest ona surowa, ugotowana, upieczona czy usmażona. Podobnie należy postępować po obróbce żywności nieprzetworzonej, np. mięsa, czy też po kontakcie z pieniędzmi.
  • Dobrze byłoby, gdyby układając żywność na sklepowych półkach, sprzedawcy ograniczali ekspozycję żywności nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia. Chodzi m.in. o pieczywo, warzywa i owoce. Przy takich stoiskach warto umieścić też tabliczki przypominające, jak klienci powinni sięgać po wybrany towar. W takich punktach nie powinno zabraknąć ani jednorazowych rękawiczek, ani torebek – czy to foliowych, czy papierowych. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze pakowanie w woreczki chleba lub po kilka sztuk np. bułek, pączków, rogali.

Bezpieczne zakupy, czyli jak odpowiedzialnie robić sprawunki w sklepie?

  • Pamiętajmy, by zakupy robić jak najrzadziej. Najlepiej zaplanować sobie, czego przez najbliższe dni będziemy potrzebować, następnie wszystko kupić za jednym razem. Unikajmy przebywania w miejscach zatłoczonych, przestrzegajmy apeli sprzedawców i zwracajmy uwagę na to, ile osób jest w sklepie. Jeśli trzeba, poczekajmy na zewnątrz, aż inni klienci opuszczą sklep Jednak nie stójmy w grupach, lecz w rozproszeniu, w bezpiecznej odległości. Po sprawunki chodźmy pojedynczo, nie zabierajmy ze sobą dzieci ani seniorów.
  • Gdy już jesteśmy w sklepie, starajmy się nie dotykać bezpośrednio klamek i innych powierzchni. Zamiast wózków i koszyków wybierajmy większe torby, w których później zaniesiemy zakupy do domu. Dobrym rozwiązaniem są również rękawiczki jednorazowe. Przed i po wyjściu ze sklepu warto też zdezynfekować ręce specjalnym płynem odkażającym.
  • Utrzymujmy odstępy w kolejkach do kasy, minimum 1,5 metra. Jeżeli to możliwe, płacimy kartą – najlepiej zbliżeniowo albo telefonem.
  • Do pakowania żywności luźno wyłożonej, nieopakowanej, w tym chleba, bułek, wyrobów cukierniczych, orzechów, warzyw i owoców, należy używać jednorazowych rękawic foliowych oraz torebek. Nie przebierajmy, nie dotykajmy i nie przekładajmy z miejsca na miejsce produktów, które są przeznaczone do spożycia bez obróbki termicznej.
  • Bezwzględnie przestrzegajmy zasad higieny kichania i kasłania: zasłaniamy twarz najlepiej łokciem, odwracamy się nie tylko od innych osób, ale też od towaru na sklepowych półkach.

Jak przygotowywać żywność w domu?

  • Dokładnie tak samo, jak robimy to na co dzień. Właściwa higiena mycia i przygotowania jedzenia jest ważna nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też innych, typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Należy zatem ciepłą wodą myć nie tylko warzywa, owoce, mięso, ale też ręce, narzędzia kuchenne, blaty robocze, deski. Większość wirusów, także koronawirus, ginie po zastosowaniu tradycyjnych środków myjących stosowanych w gospodarstwach domowych. Nie przetrwa on również obróbki termicznej. Zawsze też trzeba pamiętać o separacji produktów surowych i tych gotowych już do spożycia – wszystko po to, by uniknąć tzw. zanieczyszczeń krzyżowych w kuchni.

KZB

Źródło: Ministerstwo ZdrowiaŹródło: Ministerstwo Zdrowia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bełchatów: Oszustwa na koronawirusa – bądź czujny
Następny artykuł“Koronaświrus” Antek Królikowski pozuje w masce i rękawiczkach, chwaląc się zakupami (FOTO)