Odbywają się zebrania sprawozdawcze w jednostkach OSP na terenie gminy. Rozmowy dotyczą bezpieczeństwa i stanu wyposażenia w poszczególnych placówkach.
W wielu jednostkach druhowie są szczególnie aktywni. – Na przykład OSP w Suchodółce otrzymało od nas środki jedynie na zakup materiałów, a strażacy sami przygotowali i dobudowali sobie obiekt, rozbudowali zaplecze socjalne, część kuchenną, szatnie – wylicza burmistrz Marcin Majcher. – Starają się, by obiekt był jak najbardziej użyteczny.
Podobnie jest w miejscowości Biedrzychów, gdzie środki z funduszu gminnego zostały przeznaczone na siedzibę jednostki. Członkowie OSP przemyśleli wszystkie potrzeby i zdecydowali, by ten obiekt stał się funkcjonalny i służył ludziom. Jest bardzo dobrze doposażona placówka w Jakubowicach z piękną salą, zapleczem kuchennym. Strażacy otrzymali z gminy używany samochód osobowy, mogą uczestniczyć w akcjach pożarniczych, ratowniczych. Ponadto starają się oni również własnym sumptem i własnymi siłami przygotować sale, prowadzić izbę pamięci.
Niektóre jednostki może mają mniej osób, ale starają się aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Na przykład w Szymanówce zaangażowała się bardzo młoda grupa strażaków. Druhowie otrzymali z gminy jedynie wsparcie na zakup materiałów. Sami wykonali niezbędne prace, wyłożyli salę płytkami. Zmodernizowali zaplecze kuchenne, przygotowali także łazienkę, pomieszczenie socjalne. Młodzi ludzie uczestniczą w różnego rodzaju akcjach. Wprawdzie nie mają pojazdu pożarniczego, ale biorą udział we wszelkich uroczystościach państwowych, samorządowych, apelach pamięci. Ponadto zabezpieczają imprezy masowe, między innymi wyścig kolarski.
Jednostka w Lasocinie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ma bardzo dobrze prowadzoną remizę, zaplecze jest bardzo czyste, zadbane. Ostatnio kilku młodych ludzi zapisało się do jednostki, która należy do dynamicznych. Gmina utrzymuje w jednostce samochód, bo tam jest teren leśny i w razie potrzeby jest szybka reakcja strażaków. Podobnie jest i w Nowem, gdzie jest wielka aktywność zarówno kobiet, jak i młodych strażaków. W Sobótce zapisało się do jednostki OSP 13 młodych strażaków, którzy wcześniej utworzyli grupę inicjatywną. Przejęli prace nad zabezpieczeniem terenu wokół remizy, wykonali zbiornik retencyjny, ogrodzili go, oświetlili, wykonali podbudowę i utwardzenie nawierzchni pod przyszłe boisko wielofunkcyjne o nawierzchni sztucznej. W działalności kulturalnej starają się ich wspierać kobiety.
W Wyszmontowie działalność strażaków też wspierają i uzupełniają kobiety. Tutaj panie środki z funduszu sołeckiego przeznaczyły na centralne ogrzewanie w placówce. Do części pomieszczeń gmina wprowadziła grupę świetlicową, by dzieci w godzinach popołudniowych mogły tu przyjść, uzupełnić sobie lekcje, skorzystać z porad pedagoga, wykładu nauczyciela. Starsze osoby korzystają z porad lekarskich, psychologa, prawnika. To miejsce staje się dostępne dla wszystkich zarówno strażaków, jak i osób z całej miejscowości.
– Cieszy nas, że w każdej jednostce jest szczera współpraca między druhami i paniami z KGW, które starają się ich wesprzeć, gdy chodzi o święta, uroczystości – podkreśla burmistrz Marcin Majcher. – Panowie także starają się paniom pomóc w przygotowaniu części zaplecza kuchennego, regałów. Jesteśmy wobec nich pełni podziwu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS