A A+ A++

Na godzinę 8 rano w środę Ministerstwo Zdrowia zaplanowało konferencję, której nadano status “pilnej”. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażony przebywa w Zielonej Górze, a przyjechał z Niemiec. Rodzina chorego została objęta kwarantanną.

Łukasz Szumowski uspokajał, że pacjent szybko trafił pod opiekę specjalistów, ponieważ sam się zgłosił do lekarza. Jego stan jest dobry. Minister przypomniał także, że u około 80 proc. chorych zakażanie koronawirusem przebiega łagodnie.

Minister Szumowski przekazał także dobre wieści: w Policach, gdzie 200 osób zostało objętych kwarantanną, nie wykryto zakażenia koronawirusem.

Szef resortu zdrowia podsumował dotychczasowe badania nad zakażeniami koronawirusem w Polsce. Jak mówił dzisiaj minister, z ponad 560 testów, które zostały dotąd wykonane, jeden okazał się pozytywny.

Łukasz Szumowski poinformował także, że w całym kraju jest ponad 70 oddziałów zakaźnych.

W całej Polsce z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 68 osób.

Warto też wiedzieć, że dzisiaj w całym kraju będą trwały ćwiczenia przeprowadzane na wypadek wystąpienia konieczności uruchomienia dodatkowych punktów badania osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Jak informuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody, jest to “element sprawdzenia procedur oraz sprzętu służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo“.

Zobacz także: Koronawirus zabił już tysiące ludzi. W Polsce kwarantanną objęto 200 uczniów [AKTUALIZACJA] Koronawirus, który pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, zbiera śmiertelne żniwo. Na sile przybiera także panika, którą podsycają…

Zobacz także: Koronawirus coraz bliżej Polski [AKTUALIZACJA] Koronawirus coraz bliżej Polski [AKTUALIZACJA] Koronawirus dotarł na Litwę i Białoruś. W Polsce, jak dotąd, nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia.

Media cytują także ustalenia WHO dotyczące śmiertelności koronawirusa. Organizacja wskazuje, że poziom śmiertelności osób zarażonych wynosi 3,4 proc.

Przypomnijmy, że dzisiaj (4 marca) o godzinie 18 odbędzie się pierwsze posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

WHO radzi, jak uniknąć zakażenia koronawirusem:

1. Myj często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie masz go pod ręką — wodą i mydłem.
2. Zadbaj o higienę wokół siebie – czyść np. blaty biurek czy stołów.
3. Czerp informacje o koronawirusie ze sprawdzonych źródeł.
4. Unikaj podróży, gdy masz gorączkę lub kaszel. Jeśli dolegliwości pojawią się w czasie podróży, natychmiast poinformuj o nich załogę lub obsługę, a po powrocie do domu skontaktuj się z personelem medycznym.
5. Jeśli kichasz lub kaszlesz, zasłaniaj się rękawem (nie dłonią) lub używaj jednorazowej chusteczki, którą następnie niezwłocznie wyrzuć do śmieci i umyj ręce.
6. Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem, bądź szczególnie ostrożny, unikaj skupisk ludzi.
7. Jeśli czujesz się źle, wezwij lekarza lub zawodowego pielęgniarza.
8. W czasie choroby zostań w domu i odizoluj się od pozostałych członków rodziny.
9. W razie uczucia duszności wezwij lekarza.
10. Niepokój jest naturalny, ale szukaj sposobu, by nad nim panować.

oprac. na podstawie materiałów WHO

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzybędzie mieszkań w gminie
Następny artykułPorady dla użytkowników serwisów bukmacherskich