A A+ A++

Ponad sto osób pobiegło w 4. edycji polkowickiego Biegu Tropem Wilczym. To jedna z największych uroczystości patriotycznych w roku.

Start i metę biegu usytuowano jak zwykle na terenie punktu piknikowego na Osiedlu Polanka. Rywalizację rozgrywano w trzech kategoriach dystansowych. Bieg honorowy na długości 1963 m, Bieg Niezłomnych na 5 km oraz Bieg Cichociemnych na dystansie 10 km. Na starcie stanęło w sumie ponad sto osób, które do Polkowic przyjechały z całego Dolnego Śląska. To ci, którzy w sportowy sposób chcieli uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych to hołd tym, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę – tłumaczy Wojciech Fenrich, szef Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice, głównego organizatora biegu.  – Bieg Tropem Wilczym organizujemy po raz czwarty, ale obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz ósmy – podkreśla.

Rywalizacja sportowa była zacięta, a sami biegacze podkreślali, że trasa biegu była bardzo urozmaicona, trudna technicznie, ale bardzo ciekawa. Na zmierzenie się ze swoimi słabościami oraz na zademonstrowanie swojego patriotyzmu zdecydowali się głównie ludzie młodzi.

– Jak widać nawet dekady zakłamania nie wyrugowały Wyklętych z naszej pamięci. Oni są i powinni być, zwłaszcza dla młodych pokoleń, wzorem patriotyzmu. Cieszę się, że tak dużo osób to rozumie i che pielęgnować pamięć o nich w sportowej rywalizacji – mówi Wojciech Fenrich.

Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. A na rozgrzewkę była gorąca grochówka wojskowa i herbata. Można także było się ogrzać przy wielkim ognisku.

Ale polkowickie uroczystości Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko bieg.  Kulminacją obchodów jest Msza św. w intencji ojczyzny, sprawowana w kościele pw. św. Barbary, a po niej pochód pamięci do Ronda Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbywa się manifestacja patriotyczna z odczytaniem apelu pamięci oraz wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatka Natura
Następny artykułMŚ w kolarstwie torowym. Mateusz Rudyk czwarty w sprincie