A A+ A++

Doha – miasto na piasku

Doha, stolica Kataru – niewielkiego emiratu, graniczącego z Arabia Saudyjską, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach zmieniła się nie do poznania. Położone wśród wydm arabskie miasto przekształciło się w nowoczesny ośrodek miejski, gdzie drapacze chmur tworzą tło dla tradycyjnych drewnianych łodzi nad Zatoką Perską. Dziś to jedno z najbogatszych miast świata w przeliczeniu na mieszkańca. Wizytówką miasta jest przepiękne i nowoczesne pięciogwiazdkowe lotnisko Hamad International Airport, z którego samoloty odlatują niemal do każdego zakątka, z najlepszymi na świecie liniami lotniczymi Qatar Airways. Bilet z Polski do Kataru można nabyć podczas promocji już od 1850 zł za lot w obie strony. Polscy obywatele mogą korzystać z bezwizowego wjazdu.

Trzeba jeszcze wspomnieć, iż 2022 roku to właśnie Katar będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Stolica Kataru może kojarzyć się bardziej z lotniskiem transferowym, stanowiącym świetną bazą wypadową ku dalekiej Azji, niż z miejscem na odpoczynek czy zwiedzanie. Nic bardziej mylnego. To miasto, w którym warto zatrzymać się na dłużej.  Połącznie atrakcji z niesamowitą architekturą oraz kulturą Kataru sprawiły, że Doha została uznana przez magazyn The New York Times, za jedno z 52 miejsc wartych odwiedzenia w 2019 roku.

Qatar Airways

Do Doha przylecimy na pokładzie linii lotniczych Qatar Airways. Jest to najmłodsza i najszybciej rozwijająca się globalna linia lotnicza. Posiada nowoczesną flotę samolotów i codziennie łączy ponad 170 miejsc podróży. Oferuje bezkonkurencyjny poziom usług z macierzystego pięciogwiazdkowego lotniska Hamad International Airport.

Od rozpoczęcia działalności w 1997 roku linie Qatar Airways zdobyły wiele nagród i wyróżnień, stając się członkiem elitarnej grupy linii lotniczych świata nagrodzonych 5 gwiazdkami przyznawanymi przez Skytrax.

Bilet z Polski do Kataru można nabyć podczas promocji już od 1850 zł za lot w obie strony.

Port Lotniczy Hamad

Zaskoczeniem dla wielu może być już samo lotnisko. Port Lotniczy Hamad otwarty został w 2014 roku. To wielkie i nowoczesne lotnisko jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Qatar Airways. To tu z różnych zakątków świata, w tym z Polski, mają miejsce transfery Europejczyków w ich podróży w stronę Azji.

Lotnisko jest tak ogromne, że jeździ po nim pociąg przewożący turystów z jednej części na drugą. Oprócz wielu sklepów, znajdują się tam także stanowiska komputerowe do ogólnego użytku. Jest wiele miejsc, w których można odpocząć. Są pokoje z leżankami – oddzielne dla mężczyzn i kobiet. Dzieci mogą pobawić się na wielkim placu zabaw, a głodni czy spragnieni azjatyckich smaków skosztować smakołyków w licznych restauracjach.

Obywatele Polski nie muszą się ubiegać o wizę ani za nią płacić. Na lotnisku otrzymają potwierdzenie ruchu bezwizowego z możliwością wielokrotnego wjazdu – za okazaniem paszportu (ważnego przez co najmniej 6 miesięcy) oraz potwierdzonego biletu na dalszy lot lub lot powrotny.

Stare miasto i Suk

Zwiedzanie Dohy warto rozpocząć od jej starej części i bazaru – Souq Waqif. W uliczkach Souq Waqif można przepaść na długie godziny. Nie brakuje tu klimatycznych kawiarni i restauracji. Budynki wykonane są tradycyjnymi metodami przy użyciu gliny i drewna. Poruszając się w labiryncie uliczek, nie można oderwać wzroku od kolorowych i pachnących przypraw, wielobarwnych sukien rozwieszonych w witrynach sklepów, kolorowych ptaków i innych zwierząt. Na targu spotkać można sokolników paradujących ze swoimi sokołami. Dodatkową atrakcję stanowią wielbłądy.

Muzeum Narodowe Kataru

Zostało otwarte w marcu 2019 roku.  Zachwyca już sam budynek, zaprojektowany przez architekta Jeana Nouvela. Jeana czerpał inspirację z kryształu róży pustyni, który można znaleźć w Katarze. Muzeum przedstawia historię Kataru nie poprzez obrazy i rzeźby, ale za pomocą świateł, dźwięków i elementów wizualnych XXI wieku. W jedenastu galeriach (trasa zwiedzania ma długość ponad półtora kilometra) chronologicznie pokazana jest historia kraju. Zwiedzający muzeum poznają trzy historie, które kształtowały Katar. Pierwsza — historia półwyspu i jego mieszkańców, druga — obejmuje życie na wybrzeżu i pustyni oraz etap przemysłu perłowego i trzecia — która w ciągu zaledwie kilku dekad przyniosła siłę i dobrobyt, z którym obecnie kojarzymy Katar. Punktem kulminacyjnym jest odrestaurowany pałac szejka Abdullaha bin Jassim Al Thani. Muzeum otoczone jest parkiem o powierzchni ponad jedenastu hektarów.

Muzeum Sztuki Islamskiej

To bez wątpienia jedna z największych atrakcji Doha. Obiekt zbudowano na skrawku lądu wydartemu morzu. Budowla swoim stylem nawiązuje do dawnej islamskiej architektury. W obrębie pięciopiętrowego budynku znajdują się, m. in.: stałe i tymczasowe wystawy, biblioteka, kawiarnia, teatr, sale szkolne oraz sale modlitewne z miejscem do ablucji. Muzeum reprezentuje sztukę islamską z trzech kontynentów z ponad 1400 lat. Jego kolekcje obejmują prace z ceramiki, metalu, drewna, szkła, tekstyliów i biżuterii. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Dawny port poławiaczy pereł

To najbardziej fotogeniczne i zapadające w pamięci miejsce. Przy nabrzeżu portu zacumowane są dau, czyli tradycyjne, arabskie, drewniane łodzie. Dawniej wykorzystywane do połowu pereł, a także do transportu ludzi i towarów. Dziś służą do komercyjnych rejsów turystycznych. Z portu roztacza się piękna panorama, gdzie na pierwszym planie widać łodzie, a daleko na horyzoncie potężne szklane wieżowce. U wejścia do portu stoi pomnik Perły – na cześć poławiaczy pereł.

Nadmorska promenada

Promenada rozpoczyna się w pobliżu Muzeum Sztuki Islamskiej, a kończy się w Parku Sheraton. Siedmiokilometrowa aleja to doskonałe miejsce na spacer. Zapewnia piękny widok na wieżowce, port i cumujące tam łodzie.

Aspire Park

Osoby lubiące spacery, mogą pokusić się na wizytę w największym parku w Doha – Aspire Park. Obejmuje on obszar 88 hektarów. Znajdują się tam piękne fontanny, place zabaw oraz jedyne w Katarze jezioro. To świetne miejsce na pikniki i rodzinne wycieczki. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł były prezydent Elbląga Henryk Słonina
Następny artykułZakażony może być poddany obowiązkowej kwarantannie