A A+ A++

fot. UM Jastrzębie

– Chcemy mieć wpływ na podział pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, bo problem transformacji dotyka nas – mówi Anna Hetman, przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych.

W przeddzień rozpoczynającej się Nadzwyczajnej Rady Europejskiej, na której szefowie państw i rządów rozmawiają o unijnym budżecie na lata 2021 – 2027, prezydenci miast górniczych, w tym prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, spotkali się z komisarzem Fransem Timmermansem, by przekazać mu swoje uwagi dotyczące Nowego Zielonego Ładu i mechanizmów podziału środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy WWF, który wspiera regiony górnicze w Grecji, Bułgarii, Niemczech i w Polsce w transformacji. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, że plan transformacji Górnego Śląska będzie tworzony w Warszawie bądź bez wystarczającego udziału gmin.

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To instrument, który ma przybliżyć Unię do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. i zapobiec ewentualnemu wykluczeniu społecznemu. A nade wszystko ma być realną pomocą dla gmin górniczych. Przedstawiciele regionów górniczych zwracali uwagę, na co mają być wydatkowane środki w ramach Just Transition Fund.

Miasto Jastrzębie-Zdrój podawane jest jako przykład gminy górniczej, która musi stawić czoła dużemu wyzwaniu, jakie niesie z sobą transformacja. Stąd obecność prezydent Hetman w Brukseli, gdzie trwają gorące rozmowy o tym jak przeprowadzać transformacje, by były jak najmniej odczuwalne dla lokalnej społeczności. Dodajmy, że wzięli w nich udział europarlamentarzyści, m.in. Jerzy Buzek, Jan Olbrych.

– Mamy dziś na stole historyczny, pierwszy instrument finansowy dla regionów, w których transformacja energetyczna, związana z walką ze smogiem i zmianami klimatu, stanowi szczególne wyzwanie. W Polsce to przede wszystkim Śląsk i Zagłębie. To z myślą o mieszkańcach tych regionów, ponad 1,5 roku temu, wyszedłem z propozycją powołania nowego, odrębnego Funduszu. Cieszę się, że udało się przekonać do niego najpierw cały Parlament Europejski, a potem – Komisję Europejską – ocenił prof. Jerzy Buzek.

Anna Hetman jako przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych o możliwościach wsparcia transformacji przez Unię Europejską rozmawiała także z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu.

– W rozmowie z Fransem Timmermansem mówiłam otwarcie, że oczekujemy konkretnych działań i wsparcia finansowego w związku z koniecznością przekształcenia przemysłu ciężkiego i rozwoju gmin w innym niż dotychczas kierunku. Potrzebne są indywidualne programy rozwoju dla poszczególnych regionów, a nawet gmin, bo specyfika każdego z nich jest inna. Warunki lokalne, jakie oddziałują na nie, określają kierunki zmian i dalszego rozwoju. Chcemy naszego udziału na etapie tworzenia takiego programu i podziału środków. Nie wyobrażamy sobie tak ważnych działań bez naszego udziału. Od tego zależy sukces każdego górniczego miasta, a w konsekwencji Polski i Europy – argumentuje Anna Hetman.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚroda Popielcowa w Kościele katolickim
Następny artykułWypadek na trasie Łuków – Stoczek Łukowski