A A+ A++

fot. RYMcerze

Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego oraz Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego Akademia Jastrzębskiego Węgla byli inicjatorami spotkania profilaktycznego, w którym wzięło udział ok. 1200 uczniów z 32 placówek oświatowych z terenu miasta.

Przekaz tego spotkania był mocny, bo dotyczył najbardziej dramatycznych momentów życia młodych ludzi.

– Podczas jednego z melanży młody chłopak wypił jakiś kwa, alkohol zmieszany z narkotykami. Zmarł. Kolesie kupili mu potem kwiatka na grób. Dwa tygodnie później znowu zaczęły się balangi – chlanie, ćpanie. Nikt nie pamiętał o tym, że był zgon. Chcecie tak zakończyć swoje życie? Chcecie po takiej imprezie już się nigdy nie obudzić? – pytał Łukasz Bęś.

Raperzy nie skupiali się tylko na ciemnych stronach życiach. Pokazywali, że można inaczej, że są wartości, na których można zbudować przyszłość.

– Współczesna młodzież jest pogubiona. Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itp. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć. My im mówimy: Nie Zmarnuj Swojego Życia! Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji. Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się. Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj – to przesłanie RYMcerzy.

I właśnie na te dobre strony życia, które pozwalają młodym w pełni z niego korzystać zwracają uwagę pedagodzy.

– Warto podkreślić to, że prowadzący wskazali na autorytety, na których młodzi mogą się oprzeć, czyli na nauczycielach, rodzicach. Dla dużej części młodych będzie to również wiara w Boga. Pokazali, że to od człowieka zależy, jak będzie wyglądało jego życie, w jaki wartościowy sposób można się nim cieszyć. Wskazali, że od tego, co młodzież robi dzisiaj, zależy ich niedaleka już przyszłość – mówi Renata Wiśniak, pedagog w ZS Nr 2.

Co o spotkaniu sądzi sama młodzież? Czy taki sposób mówienia o sprawach trudnych trafia do niej?

– RYMcerze mnie zachwycili. Bęsio otwarcie mówił o tym, że był na dnie, że mógł nie przeżyć. Jednak znalazł siłę, aby wydobyć się z tego i na dodatek pokazać innym, że można, że jest to możliwe – mówiła jedna z uczennic „Korfantego”.

Warto podkreślić, że taki sposób prowadzenia profilaktyki bardziej trafia do młodych ludzi – jak sami zresztą twierdzą. Nie zawsze policjant uzbrojony w rzutnik i referujący skutki działania substancji psychoaktywnych, mówiąc delikatnie – wzbudza zainteresowanie młodzieży. Warto kontynuować ten sposób dotarcia do młodych ludzi.

Projekt „Nie zmarnuj swojego życia”, który realizują RYMcerze, czyli Łukasz Bęś i Jonatan Blank zyskał patronat Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundacji Edukacja z Wartościami.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiechanów: Rusza 5. edycja bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet
Następny artykułKomunikat!!! Państwowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie informuje, iż jakość wody w wodociągu publicznym Wawrochy, Rudka, Piecuchy, Prusowy Borek, Płozy, Małdaniec, Czarkowy Grąd oraz Nowe Gizewo uległa poprawie.