Podsumowanie projektu „Razem z MOK-iem krok za krokiem”
Od maja 2019 roku Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku przy współpracy z Fundacją Can-Pack zrealizował projekt pt. „Razem z MOKiem krok za krokiem”. Głównym celem przedsięwzięcia było integrowanie rodzin, także takich w których są osoby niepełnosprawne. Na gruncie kulturalno – artystycznym młodzież łatwiej nawiązuje współpracę, buduje pozytywne relacje, komunikuje się i wyraża emocje w rodzinie. W projekcie wzięli udział uczniowie z ZSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3, Publiczne Przedszkole w Gnojniku oraz ŚDS, Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej. Integrując rodziny, sięgnęliśmy po różne dziedziny artystyczne opierające się głównie na tańcu i śpiewie. Taniec zbliża ludzi, dzięki niemu można wyrażać swoje emocje, muzyką natomiast „łagodzi obyczaje”. Kierując się zasadą „tam gdzie jest taniec i śpiew, nie ma kłótni i sporów”, postanowiliśmy w ramach projektu realizować zadania dotyczące tych sfer. Taniec, śpiew i dobra zabawa towarzyszyły warsztatom, piknikom, muzycznym muzealnym balkonom, widowiskom muzycznym i tanecznym, turniejom, konkursom. Ucząc młodzież narodowych tańców, patriotycznych piosenek, przedstawiając widowisko „Polsko cóżeś Ty za Pani”, przybliżyliśmy uczestnikom projektu historię naszego kraju oraz regionu. Pojawiło się też widowisko baletowe i tańce nowoczesne. Przypomnieliśmy znane piosenki dla dzieci, piosenki biwakowe, żołnierskie i harcerskie. Projekt realizowany był dwutorowo. Część działań były to imprezy zamknięte odbywające się w RCKB w Brzesku. Drugą część działań realizowaliśmy w plenerze: na brzeskim Rynku, w Ogródku Jordanowskim, czy też na placu Kazimierza Wielkiego.
Szczegółowe cele projektu to zainspirowanie uczestników do zapoznania się z tradycją, kształtowanie postawy życzliwości i tolerancji wobec osób niepełnosprawnych oraz dbałość o rozwój emocjonalny, odpowiednią postawę życiową oraz rozwój fizyczny.
W czerwcu 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert pt. „Baletowy zawrót głowy”. Obejrzeli go uczniowie z brzeskich szkół oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
27 czerwca 2019 r. miał miejsce wyreżyserowany przez Małgorzatę Nawrot spektakl taneczno–muzyczny zatytułowany „W bajkowym świecie”. Realizacji tego wydarzenia mogli się przyglądać uczniowie ze brzeskich szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi oraz szkół specjalnych.
13 lipca wieczorem w ramach projektu odbył się Muzealny Balkon Muzyczny. Wystąpili: Krzysztof Musiał, Małgorzata Nawrot, Aleksandra Kaim, Katarzyna Szlachta, Daria Nalepa, Wojciech Rosa, Antonina Rosa i Jakub Kurowski.
31 sierpnia w Ogródku Jordanowskim odbył się kolejny piknik letni. W programie znalazło się wiele atrakcji. W czasie pikniku można było zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły języka angielskiego. Zostały przeprowadzone warsztaty i zabawy w j. angielskim.
18 października zaprosiliśmy uczestników Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkańców Brzeska i Poręby Spytkowskiej na występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” pt. „Raz na ludowo”.
W październiku 2019 r. w ramach projektu „Razem z MOKiem krok za krokiem” tancerze z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku przeprowadzili warsztaty taneczne dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Gnojniku.
11 listopada w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym w ramach projektu odbył się koncert „Polsko cóżeś Ty za Pani”. Zabrzmiały arie i pieśni Stanisława Moniuszki, a następnie śpiewano pieśni patriotyczne. W wypełnionej po brzegi sali audytoryjnej rodziny z Brzeska i z gminy przy akompaniamencie zespołu integrowały się podczas wspólnego śpiewania.
21 grudnia w ramach projektu i współpracy z Fundacją Wspierania Kultury Młode Talenty z Bochni przygotowaliśmy widowisko muzyczne prezentujące największe przeboje grupy ABBA. Wystąpili podopieczni Fundacji, a oglądać to widowisko mogli między innymi zaproszeni goście z Domu Pomocy Społecznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS