Od sezonu 2021/22 piłkarska ekstraklasa będzie powiększona z 16 do 18 drużyn. Natomiast liczba kolejek zmniejszy się z obecnych 37 do 34. Rozgrywki toczyć się będą systemem każdy z każdym meczu i rewanż. Nie będzie już podziału na grupy. Spadać będą trzy najsłabsze zespoły. Takie zmiany jednogłośnie przyjął zmiany zarząd PZPN.
“W piątek, 21 lutego 2020 roku, w siedzibie PZPN odbyło się posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednogłośnie podjęto uchwałę dotyczącą formatu rozgrywek Ekstraklasy od sezonu 2021/2022. W lidze będzie występowało 18 drużyn, które rozegrają 34 kolejki. Zmianę formatu rozgrywek została zaproponowana przez kluby na czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami PZPN” – informuje oficjalny komunikat PZPN.
To oznacza koniec systemu ESA-37, który obowiązywał od sezonu 2013/14. W rundzie zasadniczej każda z 16 drużyn grała 30 kolejek każdy z każdym mecz i rewanż. Następnie dochodziło do podziału na górną i dolną ósemkę, gdzie w obu grupach każdy rozgrywał dodatkowe 7 spotkań.
Przez cztery lata obowiązywał też zapis o podziale punktów na pół po sezonie zasadniczym, ale następnie został zniesiony. Spaść i awansować mogły po dwie drużyny – wyjątek stanowi obecny sezon, od którego liczbę podniesiono do trzech.
2013 rok: Lechia Gdańsk przeciwko formule ESA-37
Te ustalenia wciąż obowiązują, ale reforma wejdzie w życie wraz z zakończeniem kolejnego sezonu. Szczegółowe zasady przeprowadzenia reformy pozostają kwestią czasu. Uregulowania będzie potrzebowała przede wszystkim kwestia awansów i spadków w sezonie 2020/21 oraz podziału pieniędzy z tytułu praw telewizyjnych.
Pewnym jest jednak to, że kolejny sezon będzie ostatnim, w którym zobaczymy w ekstraklasie 16 drużyn rozgrywających 37 kolejek. Od sezonu 2021/2022 ekstraklasa będzie liczniejsza o 2 zespoły, ale liczba kolejek spadnie do 34 ze względu na rezygnację z podziału na grupy.
Luty 2018: Ekstraklasa – liczba zespołów bez zmian, ale spadnie więcej drużyn
Powiększenie rozgrywek może być zaskoczeniem, bo jeszcze w lutym 2018 Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA opowiadała się za pozostaniem przy 16 zespołach. Wtedy ograniczona się jedynie do zwiększenia liczby spadkowiczów o jednego.
– Rada Nadzorcza finalnie rozważała tylko dwa scenariusze formatu rozgrywek. Pozostanie przy ESA-37 lub przyjęcia ESA-34. Zgodziliśmy się, że w obecnych warunkach rozwiązanie zakładające poszerzenie rozgrywek o kolejne dwa kluby nie przyniosłoby oczekiwanego, wyraźnego wzrostu jakości – informował wówczas Karol Klimczak, przewodniczący RN Ekstraklasy SA, prezes Lecha Poznań.
Skąd zmiana? To efekt czwartkowego spotkania prezesa PZPN Zbigniewa Bońka z prezesami klubów ekstraklasy, którzy w większości opowiedzieli się za powiększeniem najwyższej klasy rozgrywkowej. Spółka zarządzająca rozgrywkami nawet stojąc przy dotychczasowym stanowisku, musi zrealizować wolę klubów będących jej akcjonariuszami.
PZPN wyraził “pełną gotowość do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach i konsultacjach dotyczących wszelkich aspektów zawodowej piłki nożnej w Polsce”.
Przypomnijmy, że po raz ostatni piłkarska ekstraklasa liczyła 18 drużyn w sezonie 1997/1998. W kolejnych latach na tym poziomie występowało w naszym kraju nie więcej niż 16 zespołów, a w sezonach 2003/2004 i 2004/2005 było to zaledwie 14 ekip.
Typowanie wyników
mecz ligowy
23.02.2020 godz.17:30
wartość: 3 punkty
Jak typują inni
mecz ligowy
22.02.2020 godz.15:00
wartość: 3 punkty
Jak typują inni
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS